Lego: Vores sociale ansvar er børns udvikling

Administrerende direktør i Lego Group, Jørgen Vig Knudstorp, har netop været på scenen ved CSR Awards 2015 i Vejle. Hans oplæg handlede om, hvordan Lego kan bidrage til børns vilkår og udvikling verden rundt.

Adm. direktør i Lego Group, Jørgen Vig Knudstorp, gav tilhørerne til CSR Awards 2015 besked på at bygge en and som indledning på sit oplæg. Foto: Anders Kampmann.

07.10.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

Når topchefen i en af verdens største og mest ikoniske legetøjsvirksomheder går på scenen til en stor konference, så sker det selvfølgelig ikke uden en lille demonstration.

Så samtidig med, at administrerende direktør i Lego Group, Jørgen Vig Knudstorp, indledte sit oplæg på CSR Awards 2015 i Vejle, delte tjenere små poser med Legoklodser ud til de mange hundrede tilhørere i salen. Opgaven –- byg en and –- lød simpel, men tjente som et godt eksempel på Legochefens budskab.

De seks klodser kan nemlig kombineres på intet mindre end 915 millioner forskellige måder, og netop de mange muligheder er også et af de centrale parametre bag Legos generelle filosofi, når det kommer til virksomhedens sociale ansvar.

Ifølge Jørgen Vig Knudstorp er CSR således noget, man som virksomhed bør indtænke direkte i sin forretningsgang, og for Lego handler det om børns udvikling gennem leg. Når motivationen kommer indefra, eksempelvis gennem leg, så er betingelserne for indlæring og udvikling optimale, og det er Legos indgang til at gøre det gode via sin hovedforretning.

Sammen med bl.a. et partnerskab med Unicef vil Lego ad den vej promovere børns rettigheder og udvikling og på den måde tage sit ansvar med ind i kernestrategierne.

Et andet aspekt af Legos CSR-arbejde handler om koncernens miljøaftryk. Produktionen af de mange milliarder Legoklodser, der dagligt ser dagens lys på virksomhedens fabrikker rundt om i verden, har nemlig traditionelt været baseret på oliebaseret plastik, og er det i høj grad stadig.

Men som tidligere omtalt her på csr.dk har Lego investeret massivt i udviklingen af et bæredygtigt alternativt til den ”gammeldags” plastik, der kan produceres mere bæredygtigt uden at miste plastikkens unikke og essentielle taktile egenskaber.

Læs også: Lego vil bruge 1 milliard kroner på at få bæredygtige klodser

Derudover har man også gjort en indsats over de senere år for at reducere mængden af pap i emballagen, uden at gå på kompromis med et marked, der forventer farvestrålende indpakning, hvilket gav en hvis modstand på de indre linjer. Men ikke desto mindre er det lykkedes Lego at designe nogle slankere typer æsker, der bruger 10 procent mindre pap, og dermed har sparet naturen for 10.000 ton CO2 og produktionen for 6.000 ton pap.

Endelig har man også investeret €€400 mio. (ca. 3 mia. kr) i en havvindmøllepark ud for den nordtyske kyst. Ligesom det er tilfældet med slankningen af emballagen, har der også her ligget en økonomisk analyse til grund for investeringen, der således bidrager positivt til både miljøet og bundlinjen.

Og netop den pointe fik Jørgen Vig Knudstorp lejlighed til at understrege, da konferencier Nynne Bjerre Christensen spurgte ind til de forretningsmæssige motiver bag initiativerne.

"”Der er simpelthen god forretningslogik i CSR. Når vi sparer på strøm, materialer, produktionsmidler osv., så kan vi mærke det på bundlinjen, ikke bare i form af færre omkostninger, men også fordi de giver loyalitet hos både kunder og samarbejdspartnere, når man behandler sine omgivelser ordentligt og tager sit ansvar seriøst",” sluttede Lego-chefen.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn