LEGO vil bruge 1 milliard kroner på at få bæredygtige klodser

Det er en stor udfordring at finde et tilsvarende stabilt og sikkert materiale til produktion af LEGO-klodser, som samtidig er bæredygtigt. LEGO sætter nu kroner og handling bag ordene om at de vil benytte bæredygtige materialer i 2030.

LEGO producerede sidste år mere end 60 milliarder plastikklodser, og derfor er der en stor miljøgevinst at hente, hvis man kan introducere nye materialer i produktionen..

16.06.2015

CSR.dk

LEGO-koncernen lancerede allerede i 2012, at de ville gå i gang med at finde og udvikle nye materialer til erstatning for det oliebaserede plast, deres klodser er lavet af.

Læs også: LEGO indgår partnerskab med UNICEF

Generalforsamlingen i 2015 bakkede op om, at der skulle satses markant på at udvikle nye og mere bæredygtige materialer. 

”De tests og den research, vi allerede har udført, har givet os større indsigt i de udfordringer, vi skal løse for at nå vores ambition, og vi går nu ud og tilfører betydeligt flere ressourcer for at være klar til at gå ind i den næste fase i jagten på alternative materialer”, siger Jørgen Vig Knudstorp, administrerende direktør hos LEGO. 

LEGO producerede sidste år mere end 60 milliarder plastikklodser, og derfor er der en stor miljøgevinst at hente, hvis man kan introducere nye materialer i produktionen.

Kjeld Kirk Kristiansen, der er ejer af LEGO-koncernen, forklarer i pressemeddelelsen, at investeringen er et bevis på, at LEGO fortsat har en ambition om at have en positiv udvikling på den verden, som fremtidige generationer kommer til at arve.

Nyt forskningscenter i Billund
Det betyder innovation i materialer, og derfor har legetøjskoncernen besluttet sig for at investere. Rigtig mange penge endda.

En hel milliard kroner vil blive kastet ind i jagten på mere bæredygtige materialer, skriver LEGO i en pressemeddelelse i dag. 

Pengene skal bruges på et forsknings- og videnscenter, hvor alle nuværende medarbejdere, der arbejder med nye materialer, skal ansættes, plus mere end 100 nye specialister, der skal finde og udvikle materialer, der belaster miljøet så lidt som muligt.

Læs også: LEGO-havvindmøller leverer sin første strøm

Det nye center skal ligge ved LEGO-hovedkvarteret i Billund. Det skal stå færdig senest i 2016, og målet er foruden at have egne specialister ansat også at indgå partnerskaber med eksterne interessenter og eksperter.

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Annonce

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom