Lego på trapperne med de første bæredygtige klodser

Med plantebaseret plastik fra sukkerrør som hovedingrediens har Lego udviklet den første generation af bæredygtige klodser. De kommer efter planen på markedet allerede i år.

Meget passende er det Legos grønne elementer i form af diverse træer, buske og blade, der er på vej i bæredygtige udgaver. Foto: Lego Group.

02.03.2018

CSR.dk

Produktionen er således startet og de (bogstavelig talt) grønne ’klodser’ vil dukke op i diverse Lego-æsker allerede senere i år. Elementerne bliver fremstillet af plantebaseret plastik på basis af sukkerrør, og det er en fremgangsmåde, man er tilfreds med i Billund.

”Vi er stolte af, at de første Lego-elementer lavet af bæredygtigt fremskaffet plastik er i produktion og vil være at finde i Legoæsker i år. Det er et godt første skridt i vores ambitiøse strategi om at fremstille alle Legoklodser af bæredygtige materialer”, siger Vice President, Environmental Responsibility for Lego Group, Tim Brooks, i en pressemeddelelse.

Mere præcist er Lego-botanikken lavet af polyethylen, der er en blød og mere fleksibel type plastik, og trods det plantebaserede udgangspunkt er identisk med konventionel plast. Derfor bevarer de bæredygtige versioner alle de egenskaber omkring anvendelse og sikkerhed, som Lego vægter højt.

Læs også: Lego når ny milepæl inden for vedvarende energi

Lego har tidligere indgået et partnerskab med WWF for at understøtte og opbygge en efterspørgsel på plastik fra bæredygtige kilder, ligesom man er gået med i WWF-initiativet Bioplastic Feedstock Alliance (BFA), der skal sikre fuldt bæredygtig sourcing af råmaterialer til bioplastindustrien.

Legos langsigtede mission går på at bruge bæredygtige materialer i alle kerneprodukter og indpakning senest i 2030.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle