Lego når ny milepæl inden for vedvarende energi

Hos Lego er der grund til begejstring - koncernen har nemlig netop nået sit mål om 100 procent vedvarende energi tre år før tid.

Lego har via sin investering i havmølleparker opnået at være drevet af 100 procent vedvarende energi. Foto: Lego.

17.05.2017

CSR.dk

Siden 2012 har Lego støttet udviklingen af mere end 160 megawatt vedvarende energi, og den seneste investering er ingen undtagelse.

Her har Lego nemlig investeret i en andel på 25 procent af Burbo Bank Extension-vindmølleparken, der ligger ud for Liverpool i England. 

Vindmølleparken, der officielt åbnede i dag, vil generere strøm til mere end 230.000 britiske husstande. Parkens hovedentreprenør er i øvrigt Dong Energy, der udgør 50 procent af joint venturet bag, mens PKA har de sidste 25 procent.

”Vi arbejder på at bidrage positivt til planeten, og jeg er virkelig begejstret over indvielsen af Burbo Bank Extension-vindmølleparken. Denne udvikling betyder, at vi nu har nået milepælen om 100 procent vedvarende energi tre år før tid”, siger Bali Padda, der er adm. direktør for Lego Koncernen.

Vil fortsat investere i vedvarende energi
Ifølge Bali Padda har Lego, i samarbejde med sine partnere, til hensigt at fortsætte med at investere i vedvarende energi for at skabe en bedre fremtid for dem, der skal bygge den.

Det var således i forbindelse med sit partnerskab med WWF Climate Savers-programmet, at Lego blev inspireret til at opnå 100 procent vedvarende energi.

I dag overstiger den samlede produktion fra Legos investeringer i vedvarende energi energiforbruget på alle Legos fabrikker, butikker og kontorer verden over.

Globalt initiativ
Lego samarbejder også med andre partnere om at anbefale investeringer i vedvarende energi og har tiltrådt RE100, der er et globalt initiativ for virksomheder, der forpligter sig til at bruge 100 procent vedvarende energi.

Læs også: Investorer vil have havvindmøller - ikke kul

For at øge bevidstheden om den vedvarende energis betydning har Lego bygget verdens største vindmølle af Legoklodser, hvorfor den også er blevet optaget i Guinness World Records.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense