Lego når ny milepæl inden for vedvarende energi

Hos Lego er der grund til begejstring - koncernen har nemlig netop nået sit mål om 100 procent vedvarende energi tre år før tid.

Lego har via sin investering i havmølleparker opnået at være drevet af 100 procent vedvarende energi. Foto: Lego.

17.05.2017

CSR.dk

Siden 2012 har Lego støttet udviklingen af mere end 160 megawatt vedvarende energi, og den seneste investering er ingen undtagelse.

Her har Lego nemlig investeret i en andel på 25 procent af Burbo Bank Extension-vindmølleparken, der ligger ud for Liverpool i England. 

Vindmølleparken, der officielt åbnede i dag, vil generere strøm til mere end 230.000 britiske husstande. Parkens hovedentreprenør er i øvrigt Dong Energy, der udgør 50 procent af joint venturet bag, mens PKA har de sidste 25 procent.

”Vi arbejder på at bidrage positivt til planeten, og jeg er virkelig begejstret over indvielsen af Burbo Bank Extension-vindmølleparken. Denne udvikling betyder, at vi nu har nået milepælen om 100 procent vedvarende energi tre år før tid”, siger Bali Padda, der er adm. direktør for Lego Koncernen.

Vil fortsat investere i vedvarende energi
Ifølge Bali Padda har Lego, i samarbejde med sine partnere, til hensigt at fortsætte med at investere i vedvarende energi for at skabe en bedre fremtid for dem, der skal bygge den.

Det var således i forbindelse med sit partnerskab med WWF Climate Savers-programmet, at Lego blev inspireret til at opnå 100 procent vedvarende energi.

I dag overstiger den samlede produktion fra Legos investeringer i vedvarende energi energiforbruget på alle Legos fabrikker, butikker og kontorer verden over.

Globalt initiativ
Lego samarbejder også med andre partnere om at anbefale investeringer i vedvarende energi og har tiltrådt RE100, der er et globalt initiativ for virksomheder, der forpligter sig til at bruge 100 procent vedvarende energi.

Læs også: Investorer vil have havvindmøller - ikke kul

For at øge bevidstheden om den vedvarende energis betydning har Lego bygget verdens største vindmølle af Legoklodser, hvorfor den også er blevet optaget i Guinness World Records.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

12.06.2026CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København