Lego indtager førsteplads i global csr-undersøgelse

I sidste uge kunne Reputation Institute offentliggøre, at man har kåret Lego som den mest ansvarlige virksomhed i verden.

En del af Legos DNA er at inspirere og udvikle børn gemmen leg, så virksomheden samtidig kan efterlade en positiv indvirkning på den verden, som vores børn skal arve, fortæller Marjorie Lao, der er chief financial officer i Lego Gruppen. Foto: Lego..

19.09.2017

CSR.dk

I sidste uge kunne Reputation Institute offentliggøre undersøgelsen 2017 Global CSR RepTrak®100, der måler virksomheders omdømme ud fra deres ansvar. I år er Lego Group kravlet et stykke op ad listen og kan nu bryste sig af at indtage førstepladsen.

”Vi er beærede over at se, at vores bestræbelser på at påvirke vores planet positivt giver genlyd hos mennesker over hele verden", siger Marjorie Lao, der er chief financial officer i Lego Gruppen, og fortsætter:

"Vi føler et stort ansvar for at inspirere og udvikle børn gennem leg, samtidig med at vi efterlader en positiv indvirkning på den verden, som vores børn skal arve. Det er en del af virksomhedens DNA, og vi vil fortsætte med at sætte baren højt for os selv, så vi hele tiden kan forbedre os”.

Læs også: Lego udvider partnerskab med WWF

I den samlede 2017 Global RepTrak-undersøgelse, der blev udgivet tidligere i år, blev Lego placeret som nummer 2 på listen over de mest ansete virksomheder i verden, når det drejer sig om virksomheders omdømme.

RepTrak® 100-studiet, der er udviklet af Reputation Institute, har målt 100 virksomheders omdømme ved at stille spørgsmål om hver virksomheds følelsesmæssige appel til offentligheden i 15 lande rundt om i verden.

Derudover giver undersøgelsen virksomhederne point ud fra i alt syv dimensioner: Produkter & Services, Innovation, Arbejdsplads, Styring, Medborgerskab, Ledelse og Ydeevne.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)