Landsbyer lader livet for Vattenfalls vindmølleparker

Energigiganten Vattenfall opkøber huse i Udkantsdanmark for at rive dem ned og gøre plads til vindmøller. Selskabet ser det selv som en løsning på usælgelige ejendomme.

Vindmølleopsætningen har skabt en del postyr blandt husejere, da husene bliver mindre værd, når udsigten består af vindmøller. Men selskabet mener selv, at problemet kan løses ved at opkøbe husene. Foto: Vattenfall..

15.01.2015

CSR.dk

Det svenske energiselskab Vattenfall er i færd med at opkøbe store dele af mindre landsbyer i udkanten af Danmark. Selskabet jævner landbyens huse med jorden for at sætte vindmøller op. Vattenfalls seneste køb består af det meste af landsbyen Kølby, som ligger i Nørrekær Enge på grænsen mellem Aalborg Kommune og Vesthimmerlands Kommune. Allerede nu er selskabet ved at gøre klar til at opsætte vindmøller i landsbyen, skriver børsen.dk.

Læs også: Vattenfall vil investere massivt i vindmøller

"Vi opkøber typisk landbrug i dårlig stand og nedlægger stuehuset. Senest har vi købt det meste af en landsby for at skabe plads til en vindmøllepark", siger Mette Korsager, der er ansvarlig for opsætning af landmøller i Danmark for Vattenfall, til børsen.dk.

Ideen med opkøbende er både at gøre det lettere for selskabet at få gennemført sin strategi med at opføre 250-megawatt-vindmøller i Danmark og at løse problemet med sure naboer, og huse der ikke kan sælges. Vindmølleopsætningen har skabt en del postyr blandt husejere, da husene bliver mindre værd, når udsigten består af vindmøller. Men selskabet mener selv, at problemet kan løses ved at opkøbe husene.

"Vi gør det, fordi det får en stribe hensyn til at gå op. Vi løser problemet med usælgelige ejendomme i udkantsområderne, vi løser problemet med kritiske naboer til vindmøllerne, og så gør vi det lettere at få aftaler om opsætning af vindmøller igennem hos kommunerne, fordi vi går ind og hjælper dem med udvikling af de udsatte områder", siger Mette Korsager.

En del af arbejdet går ud på, at Vattenfall giver de lokale husejere en option, der betyder, at de køber huset, når vindmøllerne er sat op.

Læs også: Vindmølleparken DanTysk har installeret sin sidste mølle

Både Kommunernes Landsforening (KL) og branchenforeningen Vindmølleindustrien, der står bag vindmøllebranchens flere hundrede selskaber, ser positivt på Vattenfalls strategi. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online