Landsbyer lader livet for Vattenfalls vindmølleparker

Energigiganten Vattenfall opkøber huse i Udkantsdanmark for at rive dem ned og gøre plads til vindmøller. Selskabet ser det selv som en løsning på usælgelige ejendomme.

Vindmølleopsætningen har skabt en del postyr blandt husejere, da husene bliver mindre værd, når udsigten består af vindmøller. Men selskabet mener selv, at problemet kan løses ved at opkøbe husene. Foto: Vattenfall..

15.01.2015

CSR.dk

Det svenske energiselskab Vattenfall er i færd med at opkøbe store dele af mindre landsbyer i udkanten af Danmark. Selskabet jævner landbyens huse med jorden for at sætte vindmøller op. Vattenfalls seneste køb består af det meste af landsbyen Kølby, som ligger i Nørrekær Enge på grænsen mellem Aalborg Kommune og Vesthimmerlands Kommune. Allerede nu er selskabet ved at gøre klar til at opsætte vindmøller i landsbyen, skriver børsen.dk.

Læs også: Vattenfall vil investere massivt i vindmøller

"Vi opkøber typisk landbrug i dårlig stand og nedlægger stuehuset. Senest har vi købt det meste af en landsby for at skabe plads til en vindmøllepark", siger Mette Korsager, der er ansvarlig for opsætning af landmøller i Danmark for Vattenfall, til børsen.dk.

Ideen med opkøbende er både at gøre det lettere for selskabet at få gennemført sin strategi med at opføre 250-megawatt-vindmøller i Danmark og at løse problemet med sure naboer, og huse der ikke kan sælges. Vindmølleopsætningen har skabt en del postyr blandt husejere, da husene bliver mindre værd, når udsigten består af vindmøller. Men selskabet mener selv, at problemet kan løses ved at opkøbe husene.

"Vi gør det, fordi det får en stribe hensyn til at gå op. Vi løser problemet med usælgelige ejendomme i udkantsområderne, vi løser problemet med kritiske naboer til vindmøllerne, og så gør vi det lettere at få aftaler om opsætning af vindmøller igennem hos kommunerne, fordi vi går ind og hjælper dem med udvikling af de udsatte områder", siger Mette Korsager.

En del af arbejdet går ud på, at Vattenfall giver de lokale husejere en option, der betyder, at de køber huset, når vindmøllerne er sat op.

Læs også: Vindmølleparken DanTysk har installeret sin sidste mølle

Både Kommunernes Landsforening (KL) og branchenforeningen Vindmølleindustrien, der står bag vindmøllebranchens flere hundrede selskaber, ser positivt på Vattenfalls strategi. 

-SSM

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online