Landbruget påtager sig klimaansvar

Landbruget mener, det kan yde et stort bidrag til at løse klimaproblemerne. På et internationalt klimamøde med energi- og klimaminister Connie Hedegaard (K) kom erhvervet med en række bud på, hvordan det kan gøre en forskel.

02.06.2009

CSR.dk

Landbruget er klar til at tage sin tørn i løsningen af klimaproblemerne. På en international klimakonference, Farmers Solution, overrakte landbrugserhvervet en deklaration til energi- og klimaminister Connie Hedegaard (K), hvor de kommer med en række bud på, hvordan landbruget kan bidrage positivt i kampen mod klimaforandringer. Anbefalinger, som landbruget håber får plads i den internationale klimaaftale, der skal diskuteres på COP15 topmødet i december.

Konferencen var arrangeret af IFAP (International Federation of Agriculture Producers) og Landbrugsraadet, repræsenteret ved formand Peter Gæmelke. En af anbefalingerne fra landbruget er, at man ønsker et frivilligt CO2-kvotesystem, som belønner erhvervets evne til at dyrke afgrøder, der optager CO2. Derudover opfordrer landmændene til, at man skaber et finansieringssystem, der belønner landmænd for at dyrke deres jord på en bæredygtig måde, samt at landmænd i udviklingslande skal have hjælp til at tilpasse sig klimaforandringer.

Energi- og klimaminister Connie Hedegaard (K) synes, det er positivt med landbrugets tilsagn, men advarer mod, at guleroden for at blive bæredygtig er økonomisk kompensation. Derimod handler det om at se indsatsen som en investering. En investering, der også vil give økonomisk pote, mener Connie Hedegaard.

”Dem, der investerer nu, er også dem, der kommer til at tjene penge på det her. For det bliver dyrt at vente. First movers bliver dem, der kan høste profit, samtidig med at de hjælper verden frem mod en øget grad af bæredygtighed," siger Connie Hedegaard.
-KGJ

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

09.09.2026Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.09.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

14.09.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

14.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København