Landbruget påtager sig klimaansvar

Landbruget mener, det kan yde et stort bidrag til at løse klimaproblemerne. På et internationalt klimamøde med energi- og klimaminister Connie Hedegaard (K) kom erhvervet med en række bud på, hvordan det kan gøre en forskel.

02.06.2009

CSR.dk

Landbruget er klar til at tage sin tørn i løsningen af klimaproblemerne. På en international klimakonference, Farmers Solution, overrakte landbrugserhvervet en deklaration til energi- og klimaminister Connie Hedegaard (K), hvor de kommer med en række bud på, hvordan landbruget kan bidrage positivt i kampen mod klimaforandringer. Anbefalinger, som landbruget håber får plads i den internationale klimaaftale, der skal diskuteres på COP15 topmødet i december.

Konferencen var arrangeret af IFAP (International Federation of Agriculture Producers) og Landbrugsraadet, repræsenteret ved formand Peter Gæmelke. En af anbefalingerne fra landbruget er, at man ønsker et frivilligt CO2-kvotesystem, som belønner erhvervets evne til at dyrke afgrøder, der optager CO2. Derudover opfordrer landmændene til, at man skaber et finansieringssystem, der belønner landmænd for at dyrke deres jord på en bæredygtig måde, samt at landmænd i udviklingslande skal have hjælp til at tilpasse sig klimaforandringer.

Energi- og klimaminister Connie Hedegaard (K) synes, det er positivt med landbrugets tilsagn, men advarer mod, at guleroden for at blive bæredygtig er økonomisk kompensation. Derimod handler det om at se indsatsen som en investering. En investering, der også vil give økonomisk pote, mener Connie Hedegaard.

”Dem, der investerer nu, er også dem, der kommer til at tjene penge på det her. For det bliver dyrt at vente. First movers bliver dem, der kan høste profit, samtidig med at de hjælper verden frem mod en øget grad af bæredygtighed," siger Connie Hedegaard.
-KGJ

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense