Landbruget er Danmarks store miljøsynder

Ny EU-rapport peger på landbruget som værende Danmarks største udfordring, når det handler om miljøet.

Pesticider fra landbruget er ifølge EU-rapport stort problem i Danmark. Arkivfoto. .

15.02.2017

CSR.dk

Rapporten er en del af en EU-kampagne, der skal motivere medlemslandene til hurtigere at tilpasse sig EU’s miljølovgivning, og den vurderer, at landets største miljøudfordring er forurening forbundet med landbruget. På en kedelig andenplads ligger luftforureningen i byerne.

Naturen skal beskyttes bedre
EU peger især på, at Danmark halter bagud, når det kommer til naturbevaring. EU har som mål at stoppe tabet af biodiversitet i medlemslandene, og her er de såkaldte Natura 2000-områder vigtige.

Natura 2000-områder har som formål at beskytte naturen og fremme biodiversiteten. I Danmark udgør Natura 2000-områderne kun 8,3 procent af det samlede, danske areal og det mener EU, er alt for lidt. Derudover bliver de Natura 2000-områder, der findes i landet, udsat for landbrugets brug af pesticider og gødning.

Danmark klarer det desuden ringe i forhold til mange andre EU-lande – af det samlede EU-areal dækker Natura 2000 18,1 procent.

Udover landbruget gør luftkvaliteten i byerne sig negativt bemærket hos EU. Mange danskere bliver syge af luftforurening og ender med at dø for tidligt.

I 2013 døde 2.890 danskere for tidligt grundet for høje koncentrationer af fine- og ultrafine partikler i kroppen. Rapporten vurderer, at luftforurening i Danmark hvert år koster danskerne 814.000 sygedage.

Vi smider meget ud – men håndterer affaldet godt
Vi gør dog også noget rigtigt. Selvom en gennemsnitlig dansker smider 758 kg affald ud om året – hvilket er langt over EU-gennemsnittet på 475 kg – kan vi finde ud af at håndtere den store mængde affald.

Det betyder, at kun én procent af affaldet ender på lossepladsen, og det er betydeligt lavere end de 25 procent, som er EU-gennemsnittet.

Læs også: Danske øko-virksomheder styrker eksporten

Derudover roser EU Danmark for tiltag, der går mod en cirkulær økonomi. Det er blandt andre initiativer som ’Danmark uden affald 2’ og ’Danmarks grønne investeringsfond’.

Læs hele rapporten om Danmarks miljøudfordringer samt forslag til forbedringer her.

-CHM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

01.04.2026CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams