Lagkagehuset giver kyllingerne mere plads

Den internationale bagerkæde Lagkagehuset har taget et vigtigt skridt i retningen mod bedre dyrevelfærd. Kæden tilslutter sig European Chicken Commitment, som både sikrer langsommere voksende kyllinger og bedre pladsforhold for godt 100.000 kyllinger årligt. Politikken er global og vil derfor gælde både butikkerne i Danmark, London og New York.

Kyllingerne skal vokse langsommere og have mere plads, ifølge Lagkagehusets nye dyrevelfærdspolitik.. Foto: 123rf.com

01.03.2024

CSR.dk

Bedre dyrevelfærd bør gå som varmt brød. Det satser Lagkagehuset på og har derfor valgt at løfte velfærden for kyllingerne. I sine over 100 butikker på verdensplan vil kæden sikre, at kyllingerne både vokser langsommere og har betydeligt bedre pladsforhold. 

Hos dyreværnsforeningen Anima bliver beslutningen taget godt imod: 

“Lagkagehuset siger ikke bare stop til turbokyllingen, men insisterer også på, at fuglene fortjener mere plads. De færreste ved, at slagtekyllinger har markant mindre plads end burhøns, og det er på høje tid at få gjort noget ved det problem,” kommenterer Thorbjørn Schiønning, som er kommunikationschef hos Anima.

Samarbejdet med Lagkagehuset har været præget af stor interesse for dyrenes velfærd og for at gøre tingene på den bedst mulige måde. Virksomheden har presset på for at få sine leverandører til at følge med på ambitionerne så hurtigt som muligt. Allerede i dag er væsentlige dele af European Chicken Commitment blevet indfriet, men det er først muligt at nå helt i mål til næste år.

“Det er brandærgerligt, at ambitiøse virksomheder som Lagkagehuset må stille sig i kø, før alle deres ønsker til dyrevelfærden kan realiseres, og det skyldes efter min opfattelse især, at de store supermarkedskæder, som har magten til at flytte markedet, har valgt at gøre for lidt og i et for langsomt tempo. Det skal vi have ændret,” slutter Thorbjørn Schiønning. 

Turbokyllinger vokser fra under 50 g til over 2 kg på blot fem uger. De har overvældende velfærdsproblemer, hvilket også skyldes, at de må gå op til tyve kyllinger sammen pr. kvadratmeter. En aktuel og relevant rapport fra den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet, EFSA, understreger netop, at kyllingernes vækst og pladsforhold bør forbedres.

Om Lagkagehusets politik

Lagkagehuset har tilsluttet sig European Chicken Commitment (ECC) i Danmark, London og New York med implementering frem mod 2025. Allerede i dag er kyllingernes forbedrede pladsforhold blevet indført, og virksomheden arbejder sammen med sin leverandør på at komme så hurtigt i mål som muligt.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V