Kvinder går mere op i kampen om klimaet end mænd

Kvinder vil gå foran i kampen om at udvikle Danmark som et grønt foregangsland - og de er parate til at kæmpe for førertrøjen, viser en ny undersøgelse fra Epinion for interesseorganisationen Synergi.

Ny befolkningsundersøgelse fra Epinion viser, at 72 procent af kvinderne sorterer affald, mens det tal kun er 56 procent for mændenes vedkommende. Arkivfoto..

13.03.2019

CSR.dk

Danmarks er kendt for sin førertrøje i klimavenlig politik og bæredygtige tiltag. Landet blev for eksempel kåret for anden gang i træk som verdens bedste land til den grønne omstilling i 2017. Men den plads har krævet slid, og det er især kvinderne der er klar til at tage arbejdshandskerne på i den grønne sags tjeneste.

Læs også: IMO vil styrke kvinderne

En ny befolkningsundersøgelse fra Epinion viser, at kvinderne går mere op i den grønne omstilling end mændene. Hele 77 procent af kvinderne svarer enig eller delvist enig til udsagnet om, at ”Det gør mig stolt, hvis Danmark er foregangsland i forhold til grøn omstilling”, mens det samme tal er 68 procent for mændenes vedkommende.

Epinions undersøgelse viser, at det særligt er de 18-55-årige kvinder, der føler stolthed over Danmarks position som foregangsland på den grønne scene.

Flere kvinder er klar til at tage de grønne arbejdshandsker på
Når det gælder spørgsmålet om, hvad man selv vil gøre for at hjælpe den grønne omstilling på vej, er kvinder igen mere villige til at handle end mænd.

Til spørgsmålet om, hvad man selv vil gøre eller allerede gør for at for at bidrage til den grønne omstilling, svarer 72 procent af kvinderne, at de vil sortere affald, mens det for mændenes vedkommende er 56 procent.

Fakta om undersøgelsen

  • Undersøgelsen er baseret på i alt 2.107 befolkningsrepræsentative besvarelser, der er indsamlet gennem et online spørgeskema via Epinions Danmarkspanel. Alle respondenterne er mellem 18 og 84 år.
  • Besvarelserne er indsamlet i perioden fra den 11. januar til 24. januar 2019.
  • Data er vejet op imod den danske befolkning ved brug af tal fra Danmarks Statistik på køn, alder, region og uddannelse.

Størst er forskellen mellem mænd og kvinder, når det gælder reducering af madspild. Mens hele 69 procent af kvinderne er parate til at reducere madspild, er det kun 48 procent af mændene, som ønsker dette.

"Undersøgelsen viser, at det er kvinderne, der har førertrøjen på, når det handler om den grønne omstilling. Vi har et fantastisk udgangspunkt for at blive endnu mere ambitiøse i den grønne omstilling i Danmark, men vi skal have mændene mere med i det daglige ”grønne” arbejde. Det er i hjemmet indsatsen starter, og her kan vi være med til at give vores børn nogle gode vaner”, siger Katrine Bjerre, direktør for Synergi, som arbejder for en mere effektiv brug af energien.

Læs også: Det er svært for virksomhederne at balancere i klimakampen

Forskellen mellem kvinder og mænd finder man også, når det handler om at slukke for el-apparaterne. 52 procent af kvinderne slukker gerne for strømmen til el-apparater, mens det gælder for 41 procent af mændene.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V