Kvinder går mere op i kampen om klimaet end mænd

Kvinder vil gå foran i kampen om at udvikle Danmark som et grønt foregangsland - og de er parate til at kæmpe for førertrøjen, viser en ny undersøgelse fra Epinion for interesseorganisationen Synergi.

Ny befolkningsundersøgelse fra Epinion viser, at 72 procent af kvinderne sorterer affald, mens det tal kun er 56 procent for mændenes vedkommende. Arkivfoto..

13.03.2019

CSR.dk

Danmarks er kendt for sin førertrøje i klimavenlig politik og bæredygtige tiltag. Landet blev for eksempel kåret for anden gang i træk som verdens bedste land til den grønne omstilling i 2017. Men den plads har krævet slid, og det er især kvinderne der er klar til at tage arbejdshandskerne på i den grønne sags tjeneste.

Læs også: IMO vil styrke kvinderne

En ny befolkningsundersøgelse fra Epinion viser, at kvinderne går mere op i den grønne omstilling end mændene. Hele 77 procent af kvinderne svarer enig eller delvist enig til udsagnet om, at ”Det gør mig stolt, hvis Danmark er foregangsland i forhold til grøn omstilling”, mens det samme tal er 68 procent for mændenes vedkommende.

Epinions undersøgelse viser, at det særligt er de 18-55-årige kvinder, der føler stolthed over Danmarks position som foregangsland på den grønne scene.

Flere kvinder er klar til at tage de grønne arbejdshandsker på
Når det gælder spørgsmålet om, hvad man selv vil gøre for at hjælpe den grønne omstilling på vej, er kvinder igen mere villige til at handle end mænd.

Til spørgsmålet om, hvad man selv vil gøre eller allerede gør for at for at bidrage til den grønne omstilling, svarer 72 procent af kvinderne, at de vil sortere affald, mens det for mændenes vedkommende er 56 procent.

Fakta om undersøgelsen

  • Undersøgelsen er baseret på i alt 2.107 befolkningsrepræsentative besvarelser, der er indsamlet gennem et online spørgeskema via Epinions Danmarkspanel. Alle respondenterne er mellem 18 og 84 år.
  • Besvarelserne er indsamlet i perioden fra den 11. januar til 24. januar 2019.
  • Data er vejet op imod den danske befolkning ved brug af tal fra Danmarks Statistik på køn, alder, region og uddannelse.

Størst er forskellen mellem mænd og kvinder, når det gælder reducering af madspild. Mens hele 69 procent af kvinderne er parate til at reducere madspild, er det kun 48 procent af mændene, som ønsker dette.

"Undersøgelsen viser, at det er kvinderne, der har førertrøjen på, når det handler om den grønne omstilling. Vi har et fantastisk udgangspunkt for at blive endnu mere ambitiøse i den grønne omstilling i Danmark, men vi skal have mændene mere med i det daglige ”grønne” arbejde. Det er i hjemmet indsatsen starter, og her kan vi være med til at give vores børn nogle gode vaner”, siger Katrine Bjerre, direktør for Synergi, som arbejder for en mere effektiv brug af energien.

Læs også: Det er svært for virksomhederne at balancere i klimakampen

Forskellen mellem kvinder og mænd finder man også, når det handler om at slukke for el-apparaterne. 52 procent af kvinderne slukker gerne for strømmen til el-apparater, mens det gælder for 41 procent af mændene.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

16.06.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg