Kvinder går mere op i kampen om klimaet end mænd

Kvinder vil gå foran i kampen om at udvikle Danmark som et grønt foregangsland - og de er parate til at kæmpe for førertrøjen, viser en ny undersøgelse fra Epinion for interesseorganisationen Synergi.

Ny befolkningsundersøgelse fra Epinion viser, at 72 procent af kvinderne sorterer affald, mens det tal kun er 56 procent for mændenes vedkommende. Arkivfoto..

13.03.2019

CSR.dk

Danmarks er kendt for sin førertrøje i klimavenlig politik og bæredygtige tiltag. Landet blev for eksempel kåret for anden gang i træk som verdens bedste land til den grønne omstilling i 2017. Men den plads har krævet slid, og det er især kvinderne der er klar til at tage arbejdshandskerne på i den grønne sags tjeneste.

Læs også: IMO vil styrke kvinderne

En ny befolkningsundersøgelse fra Epinion viser, at kvinderne går mere op i den grønne omstilling end mændene. Hele 77 procent af kvinderne svarer enig eller delvist enig til udsagnet om, at ”Det gør mig stolt, hvis Danmark er foregangsland i forhold til grøn omstilling”, mens det samme tal er 68 procent for mændenes vedkommende.

Epinions undersøgelse viser, at det særligt er de 18-55-årige kvinder, der føler stolthed over Danmarks position som foregangsland på den grønne scene.

Flere kvinder er klar til at tage de grønne arbejdshandsker på
Når det gælder spørgsmålet om, hvad man selv vil gøre for at hjælpe den grønne omstilling på vej, er kvinder igen mere villige til at handle end mænd.

Til spørgsmålet om, hvad man selv vil gøre eller allerede gør for at for at bidrage til den grønne omstilling, svarer 72 procent af kvinderne, at de vil sortere affald, mens det for mændenes vedkommende er 56 procent.

Fakta om undersøgelsen

  • Undersøgelsen er baseret på i alt 2.107 befolkningsrepræsentative besvarelser, der er indsamlet gennem et online spørgeskema via Epinions Danmarkspanel. Alle respondenterne er mellem 18 og 84 år.
  • Besvarelserne er indsamlet i perioden fra den 11. januar til 24. januar 2019.
  • Data er vejet op imod den danske befolkning ved brug af tal fra Danmarks Statistik på køn, alder, region og uddannelse.

Størst er forskellen mellem mænd og kvinder, når det gælder reducering af madspild. Mens hele 69 procent af kvinderne er parate til at reducere madspild, er det kun 48 procent af mændene, som ønsker dette.

"Undersøgelsen viser, at det er kvinderne, der har førertrøjen på, når det handler om den grønne omstilling. Vi har et fantastisk udgangspunkt for at blive endnu mere ambitiøse i den grønne omstilling i Danmark, men vi skal have mændene mere med i det daglige ”grønne” arbejde. Det er i hjemmet indsatsen starter, og her kan vi være med til at give vores børn nogle gode vaner”, siger Katrine Bjerre, direktør for Synergi, som arbejder for en mere effektiv brug af energien.

Læs også: Det er svært for virksomhederne at balancere i klimakampen

Forskellen mellem kvinder og mænd finder man også, når det handler om at slukke for el-apparaterne. 52 procent af kvinderne slukker gerne for strømmen til el-apparater, mens det gælder for 41 procent af mændene.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online