Kun motorstøjen mangler

DONG Energy og det californiske Project Better Place vil skaffe miljørigtige elbiler til Danmark. Det skal ske med introduktionen af en elbil, der kører lige så godt som en almindelig bil.

20.03.2008

CSR.dk

Store, tunge batterier, lav fart, dårlig accelerationsevne og lille aktionsradius har gjort, at de færreste hidtil har taget elbilerne alvorligt. Et nyt initiativ giver nu grundlag for at tro på, at elbiler i større antal inden for en nærmere fremtid bliver en realitet på de danske veje.
Den 27. marts underskrev DONG Energy og det californiske Project Better Place et såkaldt ”Letter of Intent” med det formål at reducere CO2-udslippet fra den danske bilpark. Sammen med Project Better Place vil DONG Energy arbejde videre på et projekt, der skal bane vejen for, at danskerne kan få mulighed for at købe miljørigtige elbiler til en attraktiv pris.
I forbindelse med underskrivelsen præsenterede initiativtagerne en helt ny elbil sammen med et koncept, som skal gøre det let at få ny energi på bilen, når batteriet løber tør for strøm. Der vil dog gå et par år, før alt er klar.
Det er planen, at Project Better Place Denmark indenfor de kommende år vil sende de miljøvenlige, batteridrevne elbiler på gaden. Elbilerne, der har mindst lige så gode køreegenskaber som traditionelle biler, udleder hverken CO2 eller andre udstødningsgasser. Bilen har en tophastighed på 190 km/t. og kan accelerere fra 0-100 km/t på 7,5 sekund.

Skal udnytte overskudsel
”Med projektet håber vi at yde et væsentligt bidrag til at reducere CO2 -udslippet fra den danske vognpark. Vi får samtidig en helt ny mulighed for at lagre den ustabile elproduktion fra vindmøllerne, da elbilerne typisk vil blive opladet om natten, hvor udnyttelsen af energiproduktionen er lav. Det giver os mulighed for at udnytte vores ressourcer optimalt til fordel for miljøet,” siger Anders Eldrup, adm. direktør i DONG Energy.
”Sammen med DONG Energy vil Project Better Place sikre en miljømæssigt ren og bæredygtig tilgang til energi og transport,” siger Shai Agassi, CEO og stifter af Project Better Place. ”Med den eksisterende teknologi og vores enestående forretningsmodel og skalerbare infrastruktur tilbydes en rentabel løsning, som vil reducere udslippet af CO2 væsentligt.”
Renault vil gennem samarbejdet med Project Better Place og Renault-Nissan Alliance, som blev offentliggjort i januar sidste år, forsyne Project Better Place Denmark med elbilerne, og dermed opfylde målet om, at der ikke udledes CO2, samtidig med at køreegenskaberne svarer til en benzinmotor. Gennem sit samarbejde med NEC i Japan har Nissan udviklet en avanceret litium-ion batteripakke, som opfylder elbilens krav, og som vil blive masseproduceret.
Den første kontakt mellem Project Better Place og DONG Energy blev oprindelig skabt af Invest In Denmark. I dag er begge virksomheder medlemmer af Copenhagen Climate Council. Her arbejder ledende erhvervsfolk, forskere og mediefolk fra hele verden på at skabe en global aftale på klimatopmødet i København samt udvikle innovative løsninger på klimaudfordringerne.

Hjælp fra Energiaftalen
Den energiaftale, som blev indgået først på året giver elbilen de bedste startbetingelser, fordi de rene elbiler i modsætning til hybridbilerne er fritaget for afgifter, og da grundprisen ikke er højere, kan man altså opnå store besparelser.
Det skal nævnes, at batteripakken ikke er inkluderet i prisen, de skal lejes hos DONG. Det indgår nemlig i konceptet, at batterierne ganske enkelt ombyttes på en slags ”batteristationer”, når strømmen slipper op. Alligevel anslår Dansk Elbil Komité, at man kan opnå en besparelse på 1.000 kr. om måneden.
www.miljohorisont.dk/transport

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

05.09.2025CSR.dk

Østjyllands største solcellepark sætter skub i STARKs grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense