Kun motorstøjen mangler

DONG Energy og det californiske Project Better Place vil skaffe miljørigtige elbiler til Danmark. Det skal ske med introduktionen af en elbil, der kører lige så godt som en almindelig bil.

20.03.2008

CSR.dk

Store, tunge batterier, lav fart, dårlig accelerationsevne og lille aktionsradius har gjort, at de færreste hidtil har taget elbilerne alvorligt. Et nyt initiativ giver nu grundlag for at tro på, at elbiler i større antal inden for en nærmere fremtid bliver en realitet på de danske veje.
Den 27. marts underskrev DONG Energy og det californiske Project Better Place et såkaldt ”Letter of Intent” med det formål at reducere CO2-udslippet fra den danske bilpark. Sammen med Project Better Place vil DONG Energy arbejde videre på et projekt, der skal bane vejen for, at danskerne kan få mulighed for at købe miljørigtige elbiler til en attraktiv pris.
I forbindelse med underskrivelsen præsenterede initiativtagerne en helt ny elbil sammen med et koncept, som skal gøre det let at få ny energi på bilen, når batteriet løber tør for strøm. Der vil dog gå et par år, før alt er klar.
Det er planen, at Project Better Place Denmark indenfor de kommende år vil sende de miljøvenlige, batteridrevne elbiler på gaden. Elbilerne, der har mindst lige så gode køreegenskaber som traditionelle biler, udleder hverken CO2 eller andre udstødningsgasser. Bilen har en tophastighed på 190 km/t. og kan accelerere fra 0-100 km/t på 7,5 sekund.

Skal udnytte overskudsel
”Med projektet håber vi at yde et væsentligt bidrag til at reducere CO2 -udslippet fra den danske vognpark. Vi får samtidig en helt ny mulighed for at lagre den ustabile elproduktion fra vindmøllerne, da elbilerne typisk vil blive opladet om natten, hvor udnyttelsen af energiproduktionen er lav. Det giver os mulighed for at udnytte vores ressourcer optimalt til fordel for miljøet,” siger Anders Eldrup, adm. direktør i DONG Energy.
”Sammen med DONG Energy vil Project Better Place sikre en miljømæssigt ren og bæredygtig tilgang til energi og transport,” siger Shai Agassi, CEO og stifter af Project Better Place. ”Med den eksisterende teknologi og vores enestående forretningsmodel og skalerbare infrastruktur tilbydes en rentabel løsning, som vil reducere udslippet af CO2 væsentligt.”
Renault vil gennem samarbejdet med Project Better Place og Renault-Nissan Alliance, som blev offentliggjort i januar sidste år, forsyne Project Better Place Denmark med elbilerne, og dermed opfylde målet om, at der ikke udledes CO2, samtidig med at køreegenskaberne svarer til en benzinmotor. Gennem sit samarbejde med NEC i Japan har Nissan udviklet en avanceret litium-ion batteripakke, som opfylder elbilens krav, og som vil blive masseproduceret.
Den første kontakt mellem Project Better Place og DONG Energy blev oprindelig skabt af Invest In Denmark. I dag er begge virksomheder medlemmer af Copenhagen Climate Council. Her arbejder ledende erhvervsfolk, forskere og mediefolk fra hele verden på at skabe en global aftale på klimatopmødet i København samt udvikle innovative løsninger på klimaudfordringerne.

Hjælp fra Energiaftalen
Den energiaftale, som blev indgået først på året giver elbilen de bedste startbetingelser, fordi de rene elbiler i modsætning til hybridbilerne er fritaget for afgifter, og da grundprisen ikke er højere, kan man altså opnå store besparelser.
Det skal nævnes, at batteripakken ikke er inkluderet i prisen, de skal lejes hos DONG. Det indgår nemlig i konceptet, at batterierne ganske enkelt ombyttes på en slags ”batteristationer”, når strømmen slipper op. Alligevel anslår Dansk Elbil Komité, at man kan opnå en besparelse på 1.000 kr. om måneden.
www.miljohorisont.dk/transport

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

26.01.2026CSR.dk

Kun Aalborg Portland er tilbage i CCS-puljen

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn