Kun motorstøjen mangler

DONG Energy og det californiske Project Better Place vil skaffe miljørigtige elbiler til Danmark. Det skal ske med introduktionen af en elbil, der kører lige så godt som en almindelig bil.

20.03.2008

CSR.dk

Store, tunge batterier, lav fart, dårlig accelerationsevne og lille aktionsradius har gjort, at de færreste hidtil har taget elbilerne alvorligt. Et nyt initiativ giver nu grundlag for at tro på, at elbiler i større antal inden for en nærmere fremtid bliver en realitet på de danske veje.
Den 27. marts underskrev DONG Energy og det californiske Project Better Place et såkaldt ”Letter of Intent” med det formål at reducere CO2-udslippet fra den danske bilpark. Sammen med Project Better Place vil DONG Energy arbejde videre på et projekt, der skal bane vejen for, at danskerne kan få mulighed for at købe miljørigtige elbiler til en attraktiv pris.
I forbindelse med underskrivelsen præsenterede initiativtagerne en helt ny elbil sammen med et koncept, som skal gøre det let at få ny energi på bilen, når batteriet løber tør for strøm. Der vil dog gå et par år, før alt er klar.
Det er planen, at Project Better Place Denmark indenfor de kommende år vil sende de miljøvenlige, batteridrevne elbiler på gaden. Elbilerne, der har mindst lige så gode køreegenskaber som traditionelle biler, udleder hverken CO2 eller andre udstødningsgasser. Bilen har en tophastighed på 190 km/t. og kan accelerere fra 0-100 km/t på 7,5 sekund.

Skal udnytte overskudsel
”Med projektet håber vi at yde et væsentligt bidrag til at reducere CO2 -udslippet fra den danske vognpark. Vi får samtidig en helt ny mulighed for at lagre den ustabile elproduktion fra vindmøllerne, da elbilerne typisk vil blive opladet om natten, hvor udnyttelsen af energiproduktionen er lav. Det giver os mulighed for at udnytte vores ressourcer optimalt til fordel for miljøet,” siger Anders Eldrup, adm. direktør i DONG Energy.
”Sammen med DONG Energy vil Project Better Place sikre en miljømæssigt ren og bæredygtig tilgang til energi og transport,” siger Shai Agassi, CEO og stifter af Project Better Place. ”Med den eksisterende teknologi og vores enestående forretningsmodel og skalerbare infrastruktur tilbydes en rentabel løsning, som vil reducere udslippet af CO2 væsentligt.”
Renault vil gennem samarbejdet med Project Better Place og Renault-Nissan Alliance, som blev offentliggjort i januar sidste år, forsyne Project Better Place Denmark med elbilerne, og dermed opfylde målet om, at der ikke udledes CO2, samtidig med at køreegenskaberne svarer til en benzinmotor. Gennem sit samarbejde med NEC i Japan har Nissan udviklet en avanceret litium-ion batteripakke, som opfylder elbilens krav, og som vil blive masseproduceret.
Den første kontakt mellem Project Better Place og DONG Energy blev oprindelig skabt af Invest In Denmark. I dag er begge virksomheder medlemmer af Copenhagen Climate Council. Her arbejder ledende erhvervsfolk, forskere og mediefolk fra hele verden på at skabe en global aftale på klimatopmødet i København samt udvikle innovative løsninger på klimaudfordringerne.

Hjælp fra Energiaftalen
Den energiaftale, som blev indgået først på året giver elbilen de bedste startbetingelser, fordi de rene elbiler i modsætning til hybridbilerne er fritaget for afgifter, og da grundprisen ikke er højere, kan man altså opnå store besparelser.
Det skal nævnes, at batteripakken ikke er inkluderet i prisen, de skal lejes hos DONG. Det indgår nemlig i konceptet, at batterierne ganske enkelt ombyttes på en slags ”batteristationer”, når strømmen slipper op. Alligevel anslår Dansk Elbil Komité, at man kan opnå en besparelse på 1.000 kr. om måneden.
www.miljohorisont.dk/transport

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

16.04.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøret

Formålet med dette kursus er at give dig en indføring i de centrale og praktisk vigtigste miljøregler og disses indbyrdes samspil.

Dato

21.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V