Kun få virksomheder investerer store beløb i energioptimering

Danmark har nu fået et nationalt energiindeks. Det viser, at mange virksomheder investerer i energioptimeringen, men kun få af dem satser mere end en million kroner.

06.03.2013

CSR.dk

Det nye Energiindeks Danmark, som blev lanceret i København i går, viser, at 83 procent af de store danske virksomheder har medarbejdere, der er dedikeret til at arbejde med energioptimering. Et flertal af de virksomheder, der har svaret på undersøgelsen, investerer i energioptimering, men kun en mindre del invester over en million kroner.

Energiindeks Danmark blev født på initiativ af Ugebrevet Mandag Morgen og med opbakning fra seks partnere. Indekset er en oversigt over, hvor meget energi de 1.000 største virksomheder samt alle 98 kommuner bruger hver i sær.

Gid barnet må vokse
Klima- og energiminister Martin Lidegaard sagde ved lanceringen, at han håbede barnet - det nye energiindeks - må vokse sig stort og spændstigt i løbet af et par år. Med den bemærkning henviste ministeren til, at kun 11 procent af landets 1.000 største virksomheder samt 23 af 98 kommuner har svaret på undersøgelsen.

Det nye energiindeks, som skal være en årlig tilbagevendende undersøgelse, vil i følge initiativtagerne være med til at synliggøre, hvad virksomhederne foretager sig på området. Synligheden vil i sig selv give opmærksomhed og diskussion og dermed også kunne skabe forandringer.

Læs også: Danmark får et nationalt energiindeks

Martin Lidegaard sagde, at danske virksomheder er rimeligt gode til energioptimering:

"Der er en  høj bevidsthed i virksomhederne om energiforbruget. Men hvordan arbejder man med energi i virksomhederne? Er grøn omstilling blot noget, man ansætter nogen til at tage sig af, eller er energioptimeringen tænkt ind som en del af virksomhedens strategi og drift", spurgte Martin Lidegaard retorisk.

Ind i virksomhedens DNA
Ministeren mener kun, at den grønne omstilling kan blive en succes, hvis energioptimering tænkes ind i virksomhedens DNA:

"Det er utroligt svært at overbevise virksomhederne om, at de skal energioptimere, hvis de kun skal gøre det af nødvendighed. Den eneste måde at komme igennem med en grøn omstilling er, hvis virksomhederne også kan se, at de får en økonomisk gevinst", sagde Martin Lidegaard, der nævnte, at forligspartierne har sat 1,4 milliarder kroner af om året til at støtte energiprocesser.

DI og energioptimering
Martin Lidegaard sagde også: "Dansk Industri har i løbet af de seneste to år taget en kovending. I dag mener DI, at den grønne omstilling er noget, vi gør sammen".  

Troels Ranis, chef for energi- og klimapolitik i DI opfordrede ligesom flere andre til, at der bliver arbejdet med tilbagebetalingstiden, fordi den i følge ham ofte er for lang og en hindring for energioptimering i virksomhederne.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
EU-taksonomien i praksis

Dette kursus har til formål at give dig den nødvendige viden og de praktiske værktøjer til at arbejde strategisk og operationelt med EU-taksonomien i virksomheder.

Dato

27.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom