Kun få virksomheder investerer store beløb i energioptimering

Danmark har nu fået et nationalt energiindeks. Det viser, at mange virksomheder investerer i energioptimeringen, men kun få af dem satser mere end en million kroner.

06.03.2013

CSR.dk

Det nye Energiindeks Danmark, som blev lanceret i København i går, viser, at 83 procent af de store danske virksomheder har medarbejdere, der er dedikeret til at arbejde med energioptimering. Et flertal af de virksomheder, der har svaret på undersøgelsen, investerer i energioptimering, men kun en mindre del invester over en million kroner.

Energiindeks Danmark blev født på initiativ af Ugebrevet Mandag Morgen og med opbakning fra seks partnere. Indekset er en oversigt over, hvor meget energi de 1.000 største virksomheder samt alle 98 kommuner bruger hver i sær.

Gid barnet må vokse
Klima- og energiminister Martin Lidegaard sagde ved lanceringen, at han håbede barnet - det nye energiindeks - må vokse sig stort og spændstigt i løbet af et par år. Med den bemærkning henviste ministeren til, at kun 11 procent af landets 1.000 største virksomheder samt 23 af 98 kommuner har svaret på undersøgelsen.

Det nye energiindeks, som skal være en årlig tilbagevendende undersøgelse, vil i følge initiativtagerne være med til at synliggøre, hvad virksomhederne foretager sig på området. Synligheden vil i sig selv give opmærksomhed og diskussion og dermed også kunne skabe forandringer.

Læs også: Danmark får et nationalt energiindeks

Martin Lidegaard sagde, at danske virksomheder er rimeligt gode til energioptimering:

"Der er en  høj bevidsthed i virksomhederne om energiforbruget. Men hvordan arbejder man med energi i virksomhederne? Er grøn omstilling blot noget, man ansætter nogen til at tage sig af, eller er energioptimeringen tænkt ind som en del af virksomhedens strategi og drift", spurgte Martin Lidegaard retorisk.

Ind i virksomhedens DNA
Ministeren mener kun, at den grønne omstilling kan blive en succes, hvis energioptimering tænkes ind i virksomhedens DNA:

"Det er utroligt svært at overbevise virksomhederne om, at de skal energioptimere, hvis de kun skal gøre det af nødvendighed. Den eneste måde at komme igennem med en grøn omstilling er, hvis virksomhederne også kan se, at de får en økonomisk gevinst", sagde Martin Lidegaard, der nævnte, at forligspartierne har sat 1,4 milliarder kroner af om året til at støtte energiprocesser.

DI og energioptimering
Martin Lidegaard sagde også: "Dansk Industri har i løbet af de seneste to år taget en kovending. I dag mener DI, at den grønne omstilling er noget, vi gør sammen".  

Troels Ranis, chef for energi- og klimapolitik i DI opfordrede ligesom flere andre til, at der bliver arbejdet med tilbagebetalingstiden, fordi den i følge ham ofte er for lang og en hindring for energioptimering i virksomhederne.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V