Kun få virksomheder investerer store beløb i energioptimering

Danmark har nu fået et nationalt energiindeks. Det viser, at mange virksomheder investerer i energioptimeringen, men kun få af dem satser mere end en million kroner.

06.03.2013

CSR.dk

Det nye Energiindeks Danmark, som blev lanceret i København i går, viser, at 83 procent af de store danske virksomheder har medarbejdere, der er dedikeret til at arbejde med energioptimering. Et flertal af de virksomheder, der har svaret på undersøgelsen, investerer i energioptimering, men kun en mindre del invester over en million kroner.

Energiindeks Danmark blev født på initiativ af Ugebrevet Mandag Morgen og med opbakning fra seks partnere. Indekset er en oversigt over, hvor meget energi de 1.000 største virksomheder samt alle 98 kommuner bruger hver i sær.

Gid barnet må vokse
Klima- og energiminister Martin Lidegaard sagde ved lanceringen, at han håbede barnet - det nye energiindeks - må vokse sig stort og spændstigt i løbet af et par år. Med den bemærkning henviste ministeren til, at kun 11 procent af landets 1.000 største virksomheder samt 23 af 98 kommuner har svaret på undersøgelsen.

Det nye energiindeks, som skal være en årlig tilbagevendende undersøgelse, vil i følge initiativtagerne være med til at synliggøre, hvad virksomhederne foretager sig på området. Synligheden vil i sig selv give opmærksomhed og diskussion og dermed også kunne skabe forandringer.

Læs også: Danmark får et nationalt energiindeks

Martin Lidegaard sagde, at danske virksomheder er rimeligt gode til energioptimering:

"Der er en  høj bevidsthed i virksomhederne om energiforbruget. Men hvordan arbejder man med energi i virksomhederne? Er grøn omstilling blot noget, man ansætter nogen til at tage sig af, eller er energioptimeringen tænkt ind som en del af virksomhedens strategi og drift", spurgte Martin Lidegaard retorisk.

Ind i virksomhedens DNA
Ministeren mener kun, at den grønne omstilling kan blive en succes, hvis energioptimering tænkes ind i virksomhedens DNA:

"Det er utroligt svært at overbevise virksomhederne om, at de skal energioptimere, hvis de kun skal gøre det af nødvendighed. Den eneste måde at komme igennem med en grøn omstilling er, hvis virksomhederne også kan se, at de får en økonomisk gevinst", sagde Martin Lidegaard, der nævnte, at forligspartierne har sat 1,4 milliarder kroner af om året til at støtte energiprocesser.

DI og energioptimering
Martin Lidegaard sagde også: "Dansk Industri har i løbet af de seneste to år taget en kovending. I dag mener DI, at den grønne omstilling er noget, vi gør sammen".  

Troels Ranis, chef for energi- og klimapolitik i DI opfordrede ligesom flere andre til, at der bliver arbejdet med tilbagebetalingstiden, fordi den i følge ham ofte er for lang og en hindring for energioptimering i virksomhederne.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København