Kulforbruget vil fortsat stige

Verdens forbrug af kul vil fortsætte med at stige i hvert fald fem år endnu. Det viser en ny fremskrivning fra Det Internationale Energiagentur.

Forbruget af kul vil på verdensplan fortsat stige. Særligt slemt er det i asiatiske lande samt i Sydafrika, hvor mange kulkraftværker bliver opført med årtier gammel teknologi..

17.12.2014

CSR.dk

Det Internationale Energiagentur (IEA) forudser, at forbruget af kul ikke har toppet endnu. På verdensplan vil kulforbruget nemlig fortsætte med at stige i en sådan grad, at verden vil brænde over ni milliarder ton kul af i 2019, skriver ingeniøren.dk.

Læs også: Kulsorte Polen bliver grønnere

Selvom tallet forsat vil stige, vil det imidlertid være lavere sammenlignet med perioden 2010-2013. I den periode steg tallet med 3,3 procent per år, mens det frem mod 2019 – ifølge beregningerne – ”kun” vil stige med 2,1 procent per år.

Kina er en af de helt store syndere i forhold til kulafbrænding. Kina er verdens største producent, importør og forbruger af kul og står ifølge IEA’s prognose for tre femtedele af den stigende afbrænding de kommende fem år.

Læs også: Danmark har den største stigning i CO2-udledning i EU

Nogle europæiske lande, såsom Danmark, udfaser kulkraft, men det opvejer ikke stigningen i kulforbrugt for andre lande i økonomisk vækst – særligt lande i Asien.

IEA understreger dog, at fremskrivningen er usikker, da klimatiltag i afgørende lande som Kina, Indien og Tyskland kan nedbringe kulfyringen.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V