Kulforbruget vil fortsat stige

Verdens forbrug af kul vil fortsætte med at stige i hvert fald fem år endnu. Det viser en ny fremskrivning fra Det Internationale Energiagentur.

Forbruget af kul vil på verdensplan fortsat stige. Særligt slemt er det i asiatiske lande samt i Sydafrika, hvor mange kulkraftværker bliver opført med årtier gammel teknologi..

17.12.2014

CSR.dk

Det Internationale Energiagentur (IEA) forudser, at forbruget af kul ikke har toppet endnu. På verdensplan vil kulforbruget nemlig fortsætte med at stige i en sådan grad, at verden vil brænde over ni milliarder ton kul af i 2019, skriver ingeniøren.dk.

Læs også: Kulsorte Polen bliver grønnere

Selvom tallet forsat vil stige, vil det imidlertid være lavere sammenlignet med perioden 2010-2013. I den periode steg tallet med 3,3 procent per år, mens det frem mod 2019 – ifølge beregningerne – ”kun” vil stige med 2,1 procent per år.

Kina er en af de helt store syndere i forhold til kulafbrænding. Kina er verdens største producent, importør og forbruger af kul og står ifølge IEA’s prognose for tre femtedele af den stigende afbrænding de kommende fem år.

Læs også: Danmark har den største stigning i CO2-udledning i EU

Nogle europæiske lande, såsom Danmark, udfaser kulkraft, men det opvejer ikke stigningen i kulforbrugt for andre lande i økonomisk vækst – særligt lande i Asien.

IEA understreger dog, at fremskrivningen er usikker, da klimatiltag i afgørende lande som Kina, Indien og Tyskland kan nedbringe kulfyringen.

-KLZ

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online