Kommuner skærer i CO2-udledningen

Flere kommuner har sparet kraftigt på CO2-udledningen og er blevet skarpere til affaldssortering. De gode erfaringer er kun begyndelsen, vurderer formand for initiativet bag.

02.07.2015

CSR.dk

Albertslund, Allerød og København er alle Green Cities-kommuner, der har nedbragt deres CO2-udslip markant og indfriet ambitionen om 25 procent mindre CO2-udledning. Det peger en rapport fra de deltagende kommuner i Green Cities-initiativet på.

De tre kommuner har nedbragt CO2-niveauet med henholdsvis 32 procent i Albertslund, 31 procent i København og 29 procent i Allerød. Det sker på trods af at antallet af borgere er vokset i flere af kommunerne samtidig, med Københavns Kommune i front der har set en vækst på 14 procent siden 2005. 

Læs også: København og New York deler grønne erfaringer

Og kommunerne er ikke kommet sovende til resultaterne, forklarer formand for Green Cities Henriette Gedde (A) fra Allerød Byråd.

”At vi nåede så langt med vores CO2-mål i 2014 kan langt hen ad vejen tilskrives en grønnere elforsyning, da sidste år var et godt vindår. Men succesen er samtidig også resultatet af vores mangeårige strategiske samarbejde med vores forsyningspartnere og energispare-projekter sammen med erhvervslivet og borgere”, siger hun.

CO2 handler også om affald
Rapporten for Green Cities peger derudover på, at der er et stort potentiale i genanvendelse af affald. Blandt andet har kommunerne i Green Cities haft held med at reducere mængden af husholdningsaffald ved at fokusere på genanvendelse af plast og metal. Det har ført til en besparelse på 21.000 tons CO2. 

Læs også: Grøn energi i hjertet af København

Derfor vil affaldssortering kun blive mere og mere almindeligt, vurderer formand for Green Cities Henriette Gedde.

”Tallene viser tydeligt, hvor vigtigt det er, at vi sætter fokus på affaldssortering, genanvendelse, og cirkulær økonomi. Hvis vi skal nå de ambitiøse klimamål, er vi nødt til at vende hver en sten for at reducere vores CO2-udslip. Her rummer hele affaldsområdet et stort potentiale, som vi skal indfri de kommende år med vores nye affaldsplaner ”, siger hun og fortsætter:

”Jo flere kommuner, der forpligter sig til ambitiøse miljømål, jo mere kan vi for alvor rykke. Vi åbner gerne døren for flere kommuner, der ønsker at være med i Green Cities og som kan se potentialet i at tænke bæredygtig udvikling på tværs af fagområder”.

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby