Kommuner har stort energisparepotentiale

Nye tal viser, at der ligger et stort potentiale i at spare energi i den kommunale bygningsmasse.

Energiselskaberne hjælper hvert år borgere, virksomheder og det offentlige med at anvende energien mere effektivt. Energiselskaberne fandt således sidste år besparelser i kommunerne svarende til seks procent eller 142 GWh..

18.11.2013

CSR.dk

Sidste år sikrerede kommunerne sig besparelser på 1,6 milliarder kroner i form af lavere energiudgifter grundet energiselskabernes energispareindsats.

I løbet af de næste par år vil energisparemålet blive fordoblet, og energiselskaberne forventer dermed at kunne finde yderligere besparelser i kommunerne.

På baggrund af en gennemgang af energisparepotentialet forventer Dansk Energi, at energiselskaberne kan realisere besparelser i kommunerne for 2,8 mia. næste år og over 3 mia. i 2015 svarende til i alt godt seks milliarder kroner.

Læs også: Grøn superpulje til kommuner åbner nu for ansøgninger

Fraregnes kommunernes investeringsomkostninger vil nettoværdien af de forventede besparelser i kommunerne over de kommende to år udgøre over 2,6 mia. kroner. Det er store beløb, som ikke kommer til udbetaling alle sammen i et enkelt budgetår, men løbende over besparelsernes samlede levetid.

”Vores analyse viser med al tydelighed, at uanset, hvordan man gør det op, så er der store besparelser at komme efter ude i de danske kommuners bygningsmasse. De tilbagemeldinger, vi får fra vores medlemmer, er, at hvis endnu flere kommuner fik lavet en strategi for anvendelse af deres bygninger og optimeret bygningsdriften, så ligger der et stort potentiale og venter. Det er et godt sted at starte for de nye kommunalbestyrelser, som sætter sig i byrådssalen efter nytår”, siger Rasmus Tengvad, der er konsulent i Dansk Energi.

Læs også: Ny klimaplan skal finde CO2-besparelser på seks procent

Energiforbruget i de kommunale bygninger anslås til cirka tre procent af det samlede energiforbrug i Danmark.

En konservativ vurdering fra Dansk Energi af de potentielle muligheder for energibesparelser i de kommunale bygninger ligger mellem 30 og 60 procent af deres samlede energiforbrug over de kommende år.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus