Kollektiv kamp for klimaet

Den 23. september mødes 130 stats- og regionschefer til et endags klimatopmøde i New York. Forud for mødet konkluderer ny rapport, at økonomisk vækst og bæredygtig udvikling kan gå hånd i hånd.

FN's generalsekretær Ban Ki-Moon har indkaldt til klimatopmøde, som finder sted i New York den 23. september..

22.09.2014

CSR.dk

FN’s generalsekretær Ban Ki-Moon har indkaldt til klimatopmøde i forbindelse med FN’s årlige generalforsamling. Mødet, der samler 130 stats- og regeringschefer, finder sted den 23. september og kan være en skelsættende start for klimakampen, skriver Mandag Morgen.

Læs også: FN Rapport: Klimaændringerne vil ramme kloden hårdt

Det er Ban Ki-Moons håb, at han kan skabe et nyt momentum i den globale kamp mod de menneskeskabte klimaforandringer, så der over de næste 15 måneder skabes en storpolitisk enighed, som skal muliggøre vedtagelsen af en global, langsigtet og troværdig klimaaftale ved COP21 i Paris i december 2015.

Globale investeringer på 520 billioner kroner
”Better Growth, Better Climate” er navnet på den rapport, som går forud for mødet og konkluderer, at vækst og bæredygtig udvikling ikke er hinandens modsætninger.

Rapporten er netop timet til at danne grundlag for startskuddet til et nyt globalt forsøg på at fremme en bæredygtig klimapolitisk udvikling. Ifølge rapporten er de næste 15 år kritiske, når det gælder bestræbelserne på at omstille verdensøkonomien til et bæredygtigt spor. Den stigende velstand i verden kan nemlig betyde et voksende energiforbrug.

Læs også: Stort FN-klimamøde i København

Rapporten konkluderer imidlertid, at globale investeringer på knap 520 billioner kroner kan drejes i en sådan retning, at de både skaber øget økonomisk vækst og forebygger global opvarmning. Det forudsætter dog, at både offentlige beslutningstagere i lande og byer og private beslutningstagere i virksomheder ændrer tænkning og adfærd på en række centrale områder.

Tiltro til verdens førende økonomer
Forfatterne bag rapporten er Jeremy Oppenheim fra McKinsey, klimaøkonom Nicholas Stern og Mexicos tidligere præsident Felipe Calderón, og ifølge EU’s klimakommissær Connie Hedegaard er det til stor glæde, at verdens førende økonomer har bygget en stærk økonomisk case for den grønne omstilling:

”Det vigtigste, der er sket i de seneste år, er, at økonomerne nu er begyndt at tage nødvendigheden af en bæredygtig omstilling alvorligt. Det gør større indtryk i det danske finansministerium, at det er folk fra McKinsey og OECD, der nu siger, at der er en god businesscase for den bæredygtige omstilling, end hvis det var en analyse fra Greenpeace, der sagde det samme,” siger Connie Hedegaard til Mandag Morgen.

Connie Hedegaard vil ligesom statsminister Helle Thorning-Schmidt, udenrigsminister Martin Lidegaard, klima- og energiminister Rasmus Helveg Petersen og udviklingsminister Mogens Jensen deltage i FN’s årlige generalforsamling samt klimarelaterede begivenheder i New York.

Rapporten "Better Growth, Better Climate" kan læses her.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup