Kloaksystemet er ikke ved at bryde sammen

Tal fra IDA viser, at kommunerne i perioden 2002-2008 årligt har investeret 2,7 mia. i anlæg af kloakker. Aldrig før er der blevet investeret så mange penge i kloakområdet.

19.05.2008

CSR.dk

DANVA påpeger, at kloakkernes tilstand ikke er så dårlig, at kommunerne akut skal kaste sig ud i de store renoveringsprojekter til meget høje priser. Der bør dog fortsat være fokus på renoveringen af kloakkerne – ikke mindst pga. klimaændringerne.
”Klimaændringerne har i de seneste år betydet store oversvømmelser. Derfor skal vi selvfølgelig tilpasse vores afløbssystemer, men ved at indføre en særskilt betaling for afledning af regnvand, kan man forhåbentlig skabe et incitament hos forbrugerne til at nedsive regnvandet i haven i stedet for at sende det ned i kloakken og til renseanlægget,” siger Carl-Emil Larsen, direktør i DANVA.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle