Klimaråd: Danmark er ikke førende på grøn omstilling

Det er blevet lidt en offentlig sandhed på det seneste, at Danmark er langt fremme på verdensplan når det kommer til grøn omstilling og generel klimaindsats. Men faktisk ligger vi kun midt i feltet, viser ny analyse fra Klimarådet.

Danmark er langt fremme på vindenergifronten, men ikke verdensførende når det gælder grøn omstilling, viser analyse fra Klimarådet..

25.11.2015

CSR.dk

Danmark er ikke så verdensførende i forhold til grøn omstilling og andre klimaindsatser, som der ellers ofte bliver givet udtryk for i den offentlige debat, bl.a. af Venstre-regeringen i forbindelse med de neddroslede ambitioner når det kommer til eksempelvis Danmarks CO2-udslip, nedskæringer på miljøområdet etc.

Det er konklusionen i et nyt arbejdspapir fra Klimarådet, der viser, at vi snarere ligger midt i gruppen af lande, vi normalt sammenligner os med. Rådet har fokuseret på reduktionen af udledningen af drivhusgasser og opgjort den både i forhold til reel reduktion, men også reduktion i forhold til BNP, og det er her Danmark halter efter toppen.

Væksten i det danske BNP har nemlig været relativt lav sammenlignet med de øvrige 10 lande, rådet har taget med i analysen. Fra 1990 til 2012 voksede det danske BNP således kun med 1,5 procent i snit om året, mens det svenske tal i samme periode hedder 2 procent pro anno. Den lave vækst har simpelthen gjort det lettere for os at sænke vores CO2-udslip, fordi vi har været ”tvunget” til det gennem lavere forbrug og mindre produktion.

På ranglisten over bidrag til ændringer i drivhusgasudledningen ligger Danmark nr. 4 målt på den grønne omstilling med en reduktion på 55 procent mellem 1990 og 2012. Her bliver vi overgået snævert af Holland (56 procent) og mere klart af Sverige og Storbritannien med hhv. 64 og 65 procent.

Ser man på den økonomiske vækst, der trækker den anden vej, har Danmark i samme periode ”kun” skulle håndtere en stigning på 30 procent, hvilket er tredjelavest blandt de 11 lande på listen, hvor kun Tyskland (28 procent) og Japan (21 procent) ’undergår’ os.

Når det kommer til reel reduktion indtager Danmark derimod en andenplads (delt med Tyskland) med 25 procent mellem 1990 og 2012, kun overgået af briternes 26 procent og et nøk foran Sverige med 21 procent. I samme periode har bl.a. Norge faktisk øget deres udslip, men det skyldes i høj grad en stærkere økonomisk vækst (56 procent, altså næsten det dobbelte af den danske), i det den grønne omstilling i Norge faktisk har bidraget med en reduktion på 52 procent, altså kun en smule mindre end herhjemme.

Sammenlagt konkluderer Klimarådet at ”Danmark har gjort en betydelig indsats på klimaområdet, men Klimarådets analyse viser, at vi ikke står alene. Danmark er altså ikke en ensom udbryder på klimaområdet, men snarere del af en udbrydergruppe sammen med andre ambitiøse lande.”

Hent analysen her

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.05.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Fra gamle jeans til sneakers: Samarbejde mellem VAER og Folkekirkens Nødhjælp forener mode og miljø

13.05.2025Freehand Coffee Company A/S

Sponseret

Moral er godt, Dobbeltmoral er ikke dobbelt så godt!

13.05.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Fra kollegieværelse til global cirkularitet

09.05.2025ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektivisering og bæredygtighed med ista

09.05.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Fra startup til storkøkkener: FÆRM vinder Mavens Hule og sikrer foodservice-samarbejde

08.05.2025SustainBusiness

Sponseret

Økonom og forsker: normalisér degrowth

08.05.2025SustainBusiness

Sponseret

Udfordringer og løsninger med Kasper Benjamin Reimer Bjørkskov

07.05.2025Plastic Change

Sponseret

Nye EU-regler skal stoppe forurening med plastik-pellets

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Sustainable Business Solutions ApS
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - Forår 25 - Kolding

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

14.05.2025

Tid

09:00

Sted

Kolding

Dakofa
Seminar
HYBRID-SEMINAR EU-aftalen om et udvidet producentansvar for tekstiler

I februar 2025 blev der indgået en foreløbig aftale mellem Rådets formandskab og repræsentanterne for Europa-Parlamentet om, at medlemsstaterne skal indføre et obligatorisk udvidet producentansvar for tekstiler. I marts blev den foreløbige aftale godkendt af Rådet og Parlamentet, men inden den formelt kan vedtages, skal den igennem en juridisk gennemlæsning.

Dato

14.05.2025

Tid

12:30

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V / Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

15.05.2025

Tid

08:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Cabi
Webinar
Hvordan gearer du din virksomhed til en mangfoldig medarbejdergruppe?

Mangel på arbejdskraft kalder på, at du som leder både er i stand til at ansætte og fastholde ledige fra kanten af arbejdsmarkedet, så virksomheden fortsat har nok arbejdskraft. Dette webinar giver dig viden og værktøjer til, hvordan du kan skabe de helt rette rammer, så alle medarbejdere, også dem med særlige behov, kan bidrage og trives.

Dato

15.05.2025

Tid

08:30

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Mastering the New PPWR

—Unlocking Opportunities in Sustainable Packaging

Dato

15.05.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

15.05.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn