Klimapartnerskab sparer CO2 og milliarder af kroner

Et partnerskab mellem Dong Energy og Novo Nordisk har i løbet af de seneste 10 år sparet miljøet for 200.000 ton CO2 og Novo Nordisk 270 mio. kr. Opførelsen af 1000 havvindmøller er blandt de centrale årsager til resultaterne.

I 2020 vil Novo Nordisk som en del af klimapartnerskabet med Dong Energy blandt andet have 100 procent vedvarende energi til sin globale produktion. Foto: Novo Nordisk.

15.05.2017

CSR.dk

Et reduceret energiforbrug på over 20 procent, en samlet energibesparelse på mere end 100 mio. kilowatt-timer, og en økonomisk gevinst på 270 mio. kr., samt 200.000 ton CO2 mindre ud i atmosfæren, svarende til udslippet fra ca. 220.000 danske husstande.

Læs også: Dong vil sige farvel til olie og gas

Sådan lyder de kolde facts, når Novo Nordisk og Dong Energy gør status over det, de to selskaber selv kalder et historisk klimapartnerskab. Aftalen mellem de to parter har i år 10 års jubilæum og har siden indgåelsen ifølge både parter og politikere tjent som inspiration for andre energiselskaber, erhvervsvirksomheder og beslutningstagere i det offentlige.

"Når danske virksomheder indgår klimapartnerskaber, har det mange gode effekter. Klimapartnerskaberne kan være med til at cementere energieffektivisering og vedvarende energi som danske kernepositioner, de kan støtte op om det danske mål om fossil uafhængighed, og de kan fremme virksomhedernes konkurrenceevne, bl.a. gennem reducerede energiudgifter. Ikke mindst kan klimapartnerskaber også bane vejen for nye forretningsmodeller og innovative måder at samarbejde om vedvarende energi og energieffektivitet, som er væsentligt, hvis vi skal nå Danmarks ambitiøse målsætninger på energiområdet. Så jeg synes bestemt, at der er god grund til at fejre den slags projekter," siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V).

Novo: 100 procent VE til produktion i 2020
Ved aftalens indgåelse i foråret 2007 forpligtede Novo Nordisk sig til at købe strøm fra havmølleparken Horns Rev 2, og det var medvirkende til, at DONG Energy traf den endelige investeringsbeslutning omkring parken. I 2017 rejste selskabet så sin havvindmølle nr. 1.000.

I alt er der i løbet af projektets levetid gennemført 457 projekter for at opnå reduktionen i energiforbruget. De største besparelser er fundet inden for ventilation, køling og genanvendelse af overskudsvarme samt en række procesoptimeringer.

Fra Novo Nordisks side er man klar på at videreføre projektet og gå efter total uafhængighed af fossile brændstoffer inden for de næste godt tre år.

"Klimapartnerskabet med Dong har givet os inspiration til ambitionen om kun at anvende elektricitet fra vedvarende energikilder på alle vores globale produktionsanlæg i 2020 samtidig med, at vi fortsætter vores fokus på energibesparelser”, siger Executive Vice President, Henrik Wulff.

Læs også: Bloomberg: 60 procent vedvarende energi i 2040

Derudover skal et nyt biogasanlæg i Kalundborg skal omdanne restprodukter fra Novozymes' og Novo Nordisk fabrikker i byen til bionaturgas. Novozymes blev i øvrigt i 2008 Dong Energy's klimapartner nr. 2, og siden er over 100 flere kommet til.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Annonce

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

25.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København