Klimapartnerskab sparer CO2 og milliarder af kroner

Et partnerskab mellem Dong Energy og Novo Nordisk har i løbet af de seneste 10 år sparet miljøet for 200.000 ton CO2 og Novo Nordisk 270 mio. kr. Opførelsen af 1000 havvindmøller er blandt de centrale årsager til resultaterne.

I 2020 vil Novo Nordisk som en del af klimapartnerskabet med Dong Energy blandt andet have 100 procent vedvarende energi til sin globale produktion. Foto: Novo Nordisk.

15.05.2017

CSR.dk

Et reduceret energiforbrug på over 20 procent, en samlet energibesparelse på mere end 100 mio. kilowatt-timer, og en økonomisk gevinst på 270 mio. kr., samt 200.000 ton CO2 mindre ud i atmosfæren, svarende til udslippet fra ca. 220.000 danske husstande.

Læs også: Dong vil sige farvel til olie og gas

Sådan lyder de kolde facts, når Novo Nordisk og Dong Energy gør status over det, de to selskaber selv kalder et historisk klimapartnerskab. Aftalen mellem de to parter har i år 10 års jubilæum og har siden indgåelsen ifølge både parter og politikere tjent som inspiration for andre energiselskaber, erhvervsvirksomheder og beslutningstagere i det offentlige.

"Når danske virksomheder indgår klimapartnerskaber, har det mange gode effekter. Klimapartnerskaberne kan være med til at cementere energieffektivisering og vedvarende energi som danske kernepositioner, de kan støtte op om det danske mål om fossil uafhængighed, og de kan fremme virksomhedernes konkurrenceevne, bl.a. gennem reducerede energiudgifter. Ikke mindst kan klimapartnerskaber også bane vejen for nye forretningsmodeller og innovative måder at samarbejde om vedvarende energi og energieffektivitet, som er væsentligt, hvis vi skal nå Danmarks ambitiøse målsætninger på energiområdet. Så jeg synes bestemt, at der er god grund til at fejre den slags projekter," siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V).

Novo: 100 procent VE til produktion i 2020
Ved aftalens indgåelse i foråret 2007 forpligtede Novo Nordisk sig til at købe strøm fra havmølleparken Horns Rev 2, og det var medvirkende til, at DONG Energy traf den endelige investeringsbeslutning omkring parken. I 2017 rejste selskabet så sin havvindmølle nr. 1.000.

I alt er der i løbet af projektets levetid gennemført 457 projekter for at opnå reduktionen i energiforbruget. De største besparelser er fundet inden for ventilation, køling og genanvendelse af overskudsvarme samt en række procesoptimeringer.

Fra Novo Nordisks side er man klar på at videreføre projektet og gå efter total uafhængighed af fossile brændstoffer inden for de næste godt tre år.

"Klimapartnerskabet med Dong har givet os inspiration til ambitionen om kun at anvende elektricitet fra vedvarende energikilder på alle vores globale produktionsanlæg i 2020 samtidig med, at vi fortsætter vores fokus på energibesparelser”, siger Executive Vice President, Henrik Wulff.

Læs også: Bloomberg: 60 procent vedvarende energi i 2040

Derudover skal et nyt biogasanlæg i Kalundborg skal omdanne restprodukter fra Novozymes' og Novo Nordisk fabrikker i byen til bionaturgas. Novozymes blev i øvrigt i 2008 Dong Energy's klimapartner nr. 2, og siden er over 100 flere kommet til.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V