Klimapartnerskab skal sikre lavere energiforbrug

En aftale om et klimapartnerskab mellem NCC Construction og Dong Energy skal reducere energiforbruget på entreprenørfirmaets byggepladser.

11.12.2014

CSR.dk

Det var koncerndirektør i Dong Energy Morten Buchgreitz (tv.) og direktør i NCC Martin Manthorpe, der på et pressemøde underskrev aftalen om et klimapartnerskab. Foto: Dalibor Sandic. .

NCC Construction og Dong Energy har indgået en aftale om et klimapartnerskab, der skal sikre et lavere energiforbrug på byggepladserne. Aftalen blev onsdag underskrevet ved et pressemøde i Carlsberg Byen.

Læs også: Dong Energy vinder pris for energiomstilling

Blandt hovedpunkterne i aftalen er, at NCC Construction reserverer vindenergi fra Dong Energys havmøllepark ved Anholt, der svarer til hele NCC Constructions elforbrug.

Det sker ved, at NCC får RECS-beviser (Renewable Energy Certificate System) fra havmølleparken. RECS er et internationale certificeringssystem, der dokumenterer, at en mængde vedvarende energi er taget ud af markedet.

Et andet væsentligt punkt i aftalen er, at Dong Energy vil hjælpe NCC med at ændre adfærd på byggepladserne, så energiforbruget kan blive reduceret. Indsatsen fokuseres på fire-fem udvalgte byggepladser, hvor Dong Energy vil rådgive NCC om, hvordan energibesparelserne kan findes.

Rådgivningen skal derefter udmønte sig i nogle standardløsninger, der på sigt skal gøre det nemmere at tænke energiforbruget ind i byggeperioden allerede fra planlægningsfasens start.   

Læs også: NCC indfører grønne regnskaber for byggepladser

Direktør i NCC Martin Manthorpe ser partnerskabet som et led i NCC’s ønske om at skrue yderligere op for ambitionerne om at nedsætte energiforbruget og CO2-udslippet i selve byggeperioden.

”Vi ønsker både at sende et klart signal om, at vi selv arbejder med at ændre adfærd, og at partnerskaber på tværs af sektorer og brancher er nødvendige for at omstille samfundet”, siger han.

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

21.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense