Klimapartnerskab skal sikre lavere energiforbrug

En aftale om et klimapartnerskab mellem NCC Construction og Dong Energy skal reducere energiforbruget på entreprenørfirmaets byggepladser.

11.12.2014

CSR.dk

Det var koncerndirektør i Dong Energy Morten Buchgreitz (tv.) og direktør i NCC Martin Manthorpe, der på et pressemøde underskrev aftalen om et klimapartnerskab. Foto: Dalibor Sandic. .

NCC Construction og Dong Energy har indgået en aftale om et klimapartnerskab, der skal sikre et lavere energiforbrug på byggepladserne. Aftalen blev onsdag underskrevet ved et pressemøde i Carlsberg Byen.

Læs også: Dong Energy vinder pris for energiomstilling

Blandt hovedpunkterne i aftalen er, at NCC Construction reserverer vindenergi fra Dong Energys havmøllepark ved Anholt, der svarer til hele NCC Constructions elforbrug.

Det sker ved, at NCC får RECS-beviser (Renewable Energy Certificate System) fra havmølleparken. RECS er et internationale certificeringssystem, der dokumenterer, at en mængde vedvarende energi er taget ud af markedet.

Et andet væsentligt punkt i aftalen er, at Dong Energy vil hjælpe NCC med at ændre adfærd på byggepladserne, så energiforbruget kan blive reduceret. Indsatsen fokuseres på fire-fem udvalgte byggepladser, hvor Dong Energy vil rådgive NCC om, hvordan energibesparelserne kan findes.

Rådgivningen skal derefter udmønte sig i nogle standardløsninger, der på sigt skal gøre det nemmere at tænke energiforbruget ind i byggeperioden allerede fra planlægningsfasens start.   

Læs også: NCC indfører grønne regnskaber for byggepladser

Direktør i NCC Martin Manthorpe ser partnerskabet som et led i NCC’s ønske om at skrue yderligere op for ambitionerne om at nedsætte energiforbruget og CO2-udslippet i selve byggeperioden.

”Vi ønsker både at sende et klart signal om, at vi selv arbejder med at ændre adfærd, og at partnerskaber på tværs af sektorer og brancher er nødvendige for at omstille samfundet”, siger han.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus