Klimaopmærksomheden bør rettes mod Kina

USA og præsident Obama har fået international ros for den nyligt fremlagte energiplan, men faktisk har Kinas politik på området langt større betydning for verden end den amerikanske.

Hong Kong sluger en del energi, men kilderne bliver langsomt grønnere..

05.08.2015

CSR.dk

Og de amerikanske initiativer er bestemt også et vigtig skridt i den rigtige retning, når det kommer til at nedbringe den samlede udledning af CO2 på verdensplan. Men det land, der for alvor fortjener vores opmærksomhed på det punkt skal vi faktisk om på den anden side af Jorden for at finde, skriver Berlingske.

I godt 10 år har Kina nemlig været verdens største udleder af CO2 og det er kun et spørgsmål om tid, før Riget i Midten når op på at sende dobbelt så meget kuldioxid ud som USA, selvom gennemsnitsamerikaneren stadig er et godt stykke foran ditto kineseren. Og målt pr. indbygger har Kina også overhalet EU.

Men udviklingen er ved at vende. En analyse fra Greenpeace viser således, at det kinesiske kulforbrug, der i perioder har slugt halvdelen af verdens samlede produktion, er begyndt at falde, samtidig med at landet er blevet verdens største producent af vedvarende energi fra vand og vind, og næststørst på sol, kun overgået af Tyskland (endnu).

Læs også: Kina vil suge Danmarks energierfaringer til sig

Sammenlagt bliver godt 10 procent af Kinas energi i dag leveret af vedvarende kilder og atomkraft, og fremtidsplanerne byder på flere investeringer.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup