Klimahån til Danmark i Paris

De sænkede danske klimaambitioner er ikke gået ubemærket hen i det store udland. I forbindelse med COP21 i Paris har en international NGO tildelt Danmark en pris for at bremse fremskridtet. Herhjemme medfører kåringen hård kritik af regeringen.

Stats- og regeringschefer fra hele verden er eller har været i Paris til COP21, hvor NGO'en Climate Action Network har udnævnt Danmark til Fossil of the Day d. 3. december. Foto: Flickr/EEAS.

04.12.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

"Glem the great Danes, i dag taler vi om the lame Danes." Sådan lyder de hårde ord fra paraplyNGO’en The Climate Action Network International, der revser Danmark for sænkede klimaambitioner og på den baggrund tildeler ’os’ prisen Fossil of the Day, der på basis af stemmer fra sine medlemmer bliver tildelt det land, der bliver vurderet til at have gjort sit ”bedste” for at blokere fremskridtet i klimaforhandlingerne.

Læs også: Klimaråd: Danmark er ikke førende på grøn omstilling

Climate Action Network (CAN) er netværksorganisation for over 950 klimaorganisationer i hele verden, og de er ikke i tvivl om, hvem pilen peger på. Venstre-regeringen og klimaminister Lars Christian Lilleholt får således på puklen for nedskæringer, fjernede bevillinger, stoppede tiltag og generelt sænkede ambitioner.

”"Den nye, liberale minoritetsregering kom til magten i juli og mente tydeligvis, at der var alt for meget gang i klimalederskabet. Så de besluttede sig for at skære det ned, helt ned",” som CAN skriver.

Herefter gennemgår de V-regeringens nedskæringer og droppede målsætninger, men det er ikke noget, der får hovedpersonen til at ryste i bukserne.

”"Det kan jeg kun trække på smilebåndet af. Hvis vi sammenligner vores CO2-mål med andre lande, så ligger Danmark rigtig, rigtig godt. Da jeg deltog i åbningen af klimatopmødet, fik jeg rigtig mange positive meldinger fra andre lande om, hvor langt vi er på dette område. Vi har intet at skamme os over",” siger Lars Christian Lilleholt (V) til DR, og tilføjer at han vil stille prisen på sit skivebord, når han kommer hjem.

Danmark bliver en parentes
Den vinkling giver man dog ikke meget for i oppositionen, hvor kritikken af de neddroslede målsætninger da også har været hård.

”"Det er fuldt fortjent, at Danmark får den her pris. V-regeringen dropper jo alle mål, og når ministeren siger, at vi ligger godt til, så er det jo et udtryk for, at han og hans regering hviler på laurbærrene, for den position mister vi jo nu, og det er meget problematisk",” siger energi- og klimaordfører for de Radikale, Andreas Steenberg, og fortsætter:

”"Konsekvensen er, at Danmark ikke kommer til at spille nogen rolle i en aftale ved COP21; vi bliver en parentes på grund af regeringens fodslæbende politik og det er meget uheldigt",” siger Andreas Steenberg.

Han bliver bakket op af sin kollega fra Socialdemokraterne, klima- og energiordfører Jens Joel, der især hæfter sig ved signalværdien i prisen, der er blevet uddelt siden klimatopmødet i Bonn i 1999.

Skidt for danske virksomheder
”"Først og fremmest er det jo pinligt, og et ekstremt negativt signal, regeringen sender. Pludselig er Danmark kommet over på det forkerte hold, hvor vi er blevet et argument, for de andre aktører, der modarbejder en ambitiøs aftale i Paris. Så det er enormt kortsigtet, og vi kommer ikke til at spille nogen aktiv rolle i forhandlingerne",” siger han.

Logoet for Fossil of the Day-prisen. Foto: Climate Action Network.

Derudover ærgrer han sig på dansk erhvervslivs vegne:

”"Vi tjener rigtig mange penge herhjemme på den grønne omstilling, og dansk virksomheder er rigtig gode på det her område. Grøn teknologi og løsninger er et af vores flagskibe, og det har regeringen nu sat billigt til salg, så det er rigtig dårligt købmandsskab. I Paris vil adskillige fonde og organisationer jo være klar til at satse, og der gælder det om at gribe de muligheder, der er. Med sådan en kåring her, og det meget uheldige signal, den sender, så tror jeg, at det vil stille vores virksomheder dårligt",” siger Jens Joel.

Også blandt landets miljøorganisationer har man bemærket, at der står Danmark på den seneste Fossil of the Day.

"Regeringens svækkede ambitioner er virkelig noget, der bemærkes ude i verden. Det er trist, at vi, der engang inspirerede hele verden, nu bliver trukket gennem et søle af hån og latterliggørelse og får sådanne priser, som ikke ligefrem er af typen, man stiller frem på kaminhylden," siger klimachef i WWF Verdensnaturfonden, John Nordbo, til EnergiWatch.

Læs også: EU fastsætter klimamål frem mod COP21

Prisen er tidligere blevet tildelt store CO2-udledere som USA, Canada, Japan og Australien, der fik fire i løbet af COP20 i Lima, Peru, sidste år. På COP21’s første dag gik den til New Zealand og Belgien i forening.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.06.2026CSR.dk

Hos Flügger er 9 ud af 10 solgte spande maling miljømærkede

24.06.2026CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

CSR.dk

Hos Flügger er 9 ud af 10 solgte spande maling miljømærkede

CSR.dk

Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn