Klimahån til Danmark i Paris

De sænkede danske klimaambitioner er ikke gået ubemærket hen i det store udland. I forbindelse med COP21 i Paris har en international NGO tildelt Danmark en pris for at bremse fremskridtet. Herhjemme medfører kåringen hård kritik af regeringen.

Stats- og regeringschefer fra hele verden er eller har været i Paris til COP21, hvor NGO'en Climate Action Network har udnævnt Danmark til Fossil of the Day d. 3. december. Foto: Flickr/EEAS.

04.12.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

"Glem the great Danes, i dag taler vi om the lame Danes." Sådan lyder de hårde ord fra paraplyNGO’en The Climate Action Network International, der revser Danmark for sænkede klimaambitioner og på den baggrund tildeler ’os’ prisen Fossil of the Day, der på basis af stemmer fra sine medlemmer bliver tildelt det land, der bliver vurderet til at have gjort sit ”bedste” for at blokere fremskridtet i klimaforhandlingerne.

Læs også: Klimaråd: Danmark er ikke førende på grøn omstilling

Climate Action Network (CAN) er netværksorganisation for over 950 klimaorganisationer i hele verden, og de er ikke i tvivl om, hvem pilen peger på. Venstre-regeringen og klimaminister Lars Christian Lilleholt får således på puklen for nedskæringer, fjernede bevillinger, stoppede tiltag og generelt sænkede ambitioner.

”"Den nye, liberale minoritetsregering kom til magten i juli og mente tydeligvis, at der var alt for meget gang i klimalederskabet. Så de besluttede sig for at skære det ned, helt ned",” som CAN skriver.

Herefter gennemgår de V-regeringens nedskæringer og droppede målsætninger, men det er ikke noget, der får hovedpersonen til at ryste i bukserne.

”"Det kan jeg kun trække på smilebåndet af. Hvis vi sammenligner vores CO2-mål med andre lande, så ligger Danmark rigtig, rigtig godt. Da jeg deltog i åbningen af klimatopmødet, fik jeg rigtig mange positive meldinger fra andre lande om, hvor langt vi er på dette område. Vi har intet at skamme os over",” siger Lars Christian Lilleholt (V) til DR, og tilføjer at han vil stille prisen på sit skivebord, når han kommer hjem.

Danmark bliver en parentes
Den vinkling giver man dog ikke meget for i oppositionen, hvor kritikken af de neddroslede målsætninger da også har været hård.

”"Det er fuldt fortjent, at Danmark får den her pris. V-regeringen dropper jo alle mål, og når ministeren siger, at vi ligger godt til, så er det jo et udtryk for, at han og hans regering hviler på laurbærrene, for den position mister vi jo nu, og det er meget problematisk",” siger energi- og klimaordfører for de Radikale, Andreas Steenberg, og fortsætter:

”"Konsekvensen er, at Danmark ikke kommer til at spille nogen rolle i en aftale ved COP21; vi bliver en parentes på grund af regeringens fodslæbende politik og det er meget uheldigt",” siger Andreas Steenberg.

Han bliver bakket op af sin kollega fra Socialdemokraterne, klima- og energiordfører Jens Joel, der især hæfter sig ved signalværdien i prisen, der er blevet uddelt siden klimatopmødet i Bonn i 1999.

Skidt for danske virksomheder
”"Først og fremmest er det jo pinligt, og et ekstremt negativt signal, regeringen sender. Pludselig er Danmark kommet over på det forkerte hold, hvor vi er blevet et argument, for de andre aktører, der modarbejder en ambitiøs aftale i Paris. Så det er enormt kortsigtet, og vi kommer ikke til at spille nogen aktiv rolle i forhandlingerne",” siger han.

Logoet for Fossil of the Day-prisen. Foto: Climate Action Network.

Derudover ærgrer han sig på dansk erhvervslivs vegne:

”"Vi tjener rigtig mange penge herhjemme på den grønne omstilling, og dansk virksomheder er rigtig gode på det her område. Grøn teknologi og løsninger er et af vores flagskibe, og det har regeringen nu sat billigt til salg, så det er rigtig dårligt købmandsskab. I Paris vil adskillige fonde og organisationer jo være klar til at satse, og der gælder det om at gribe de muligheder, der er. Med sådan en kåring her, og det meget uheldige signal, den sender, så tror jeg, at det vil stille vores virksomheder dårligt",” siger Jens Joel.

Også blandt landets miljøorganisationer har man bemærket, at der står Danmark på den seneste Fossil of the Day.

"Regeringens svækkede ambitioner er virkelig noget, der bemærkes ude i verden. Det er trist, at vi, der engang inspirerede hele verden, nu bliver trukket gennem et søle af hån og latterliggørelse og får sådanne priser, som ikke ligefrem er af typen, man stiller frem på kaminhylden," siger klimachef i WWF Verdensnaturfonden, John Nordbo, til EnergiWatch.

Læs også: EU fastsætter klimamål frem mod COP21

Prisen er tidligere blevet tildelt store CO2-udledere som USA, Canada, Japan og Australien, der fik fire i løbet af COP20 i Lima, Peru, sidste år. På COP21’s første dag gik den til New Zealand og Belgien i forening.

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.2025CSR.dk

Vandsektoren står foran investeringer på 850 milliarder kroner frem mod 2070

21.10.2025CSR.dk

Danmark blandt de dårligste i EU: Madspild dobbelt så højt som gennemsnittet

17.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Hvad er definitionen på en gaveæske for dig?

17.10.2025CSR.dk

Får vi den første globale klimaskat i dag?

16.10.2025CSR.dk

Containerrederierne lover grønnere sejlads mens CO2-udledningerne slår rekord

14.10.2025CSR.dk

Forskere advarer om globale klimavendepunkter men ser også nye muligheder

14.10.2025CSR.dk

Tøjbjerge vokser: Ubrugt fast fashion fra Kina fylder danske genbrugspladser

14.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Fra grønne fingre til grønne strategier

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg