Klimaforandringerne rammer Danmark: I forreste række står boligejerne

Forsikringsbranchen melder om milliardregninger fra klimaskader og forventer stigende pres i de kommende år. Samtidig breder bekymringen sig blandt boligejere, som mangler klare svar på fremtidens udfordringer.

02.05.2025

CSR.dk

Forsikringsbranchen rapporterede i 2023 om mere end 22.000 vandskader forårsaget af klimaforandringer, særligt skybrud og oversvømmelser, til en samlet værdi af 3 milliarder kroner. 

De 22.000 vandskader på ét år svarer til, at hver sjette boligejer har været ramt. Denne udvikling har fået Danske BOLIGadvokater til at reagere ved at tilbyde uddannelse i klimakonsekvenser for boligkøb og -salg.

"Det er tydeligt, at klimaforandringer kommer til at fylde endnu mere på boligmarkedet fremadrettet. Som boligadvokat er det afgørende at have den nyeste viden," siger Jette Alsbæk, certificeret BOLIGadvokat, til BygTek.

Bekymringerne spreder sig

En analyse fra Realkredit Danmark og YouGov viser, at mange boligejere er bekymrede for, om deres bolig kan modstå fremtidens klimaforandringer. Særligt ændringer i nedbørsmønstre, stigende grundvand og risiko for stormflod og skybrud nævnes som usikre faktorer.

Samtidig forventer et flertal, at boliger i udsatte områder vil opleve faldende priser og dårligere salgbarhed. Det betyder, at boligkøbere i stigende grad må forholde sig til alt fra kloakering og omfangsdræn til offentlige klimasikringsplaner i nabolaget.

Som boligejer har man også selv ansvar for at klimasikre sin ejendom, herunder vedligeholde afløb og sikre mod stigende grundvand. Klimaet har således for alvor flyttet sig ind som en afgørende faktor i vurderingen af både boligens værdi og risikoprofil.

- lhs

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle