Klimabevægelsen roser regeringsinitiativ om CO2-afgifter i landbruget

Hos Klimabevægelsen klapper man i hænderne over statsminister Mette Frederiksens tilsagn om at indføre en afgift på drivhusgasser i landbruget. Men der skal markant mere til, hvis regeringen vil realisere sin klimapoltik, mener sekretariatsleder.

Frederik Roland Sandy mener, at hvis man ikke når klimalovens mål, vil tilliden til regeringen falde markant. Foto: Ólafur Steinar Rye Gestsson..

06.10.2022

CSR.dk

I foråret vedtog Folketinget en CO2-afgift for industrien, og en kommission er på nuværende tidspunkt ved at udarbejde en model for at beskatte landbrugets udledning af drivhusgasser.

Og det glæder man sig over hos Klimabevægelsen med foreningens sekretariatsleder, Frederik Roland Sandy, der ser det som en ambitiøs målsætning fra regeringen.

Læs også: Nyt forskningscenter skal bane vejen for grøn omstilling i landbruget

”Det er ambitiøst, at statsminister Mette Frederiksen allerede nu meddeler Folketinget, at hun ønsker at gøre landbruget grønt. Jeg tror ikke på, at hverken Søren Pape Poulsen eller Jakob Ellemann-Jensen ønsker det samme. De vil ikke indføre en afgift på landbrugets forurening”, siger han.

Risiko for tillidsbrud
Alt er dog ikke lutter lagkage, påpeger Frederik Roland Sandy.

I forbindelse med klimaloven vedtog regeringen samtidig et delmål for 2025 med en reduktion i udledningerne på 50-54 procent.

Men det, mener han, er urealistisk at nå, hvis der ikke bliver gjort noget drastisk.

Læs også: Landbrug- og fødevaresektoren har fået bevilliget 201 millioner kroner til den grøn omstilling

”Regeringens klimapolitik er kendt for at udskyde de svære beslutninger og benytte langsomme CO2-reduktioner. Klimaet har brug for det omvendte, og vi har brug for at se, at regeringen overholder de klimamål, som den vedtager. Hvis det første af de to klimamål ikke nås, så falder tilliden til regeringens klimapolitik drastisk. Det går ikke”, siger han.

Hvis regeringen skal sikre sit delmål, mener Klimabevægelsen derfor, at man bør skære i husdyrproduktionen, forbyde salget af nye benzin- og dieselbiler og udskyde store motorvejsprojekter.

”Vi går alle sammen og kigger mod klimamålet på 70 procent i 2030, men det er vigtigere, at vi nu fokuserer på 2025. Det sagde FN’s klimapanel i foråret”, siger Frederik Roland Sandy.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V