Klimaambitiøse virksomheder får flere muligheder

CO2-enheder optaget i Klimaskovfondens skove bliver nu en del af en større pakkeløsning på kulstofsmarkedet for både danske og internationale virksomheder.

Foto: 123rf.com

24.02.2025

CSR.dk

Det dansk-stiftede Klimate har indgået et partnerskab med Klimaskovfonden, så fondens skovrejsning nu vil være en del af en samlet pakke sammen med teknologier som fx Direct Air Capture, biokul eller BECCS.

Den CO2, der bliver optaget i Klimaskovfondens skove, er fortsat et bidrag til den danske klimaindsats, men nu kan de særligt klimaambitiøse virksomheder medvirke i den kommende skovrejsningsindsats i Danmark.

Det globalt anerkendte Science Based Targets Initiative (SBTi) anbefaler, at virksomheder investerer i en samlet portefølje af forskellige klimainitiativer. Denne type bidrag kaldes af SBTi Beyond Value Chain Mitigation (BVCM), altså initiativer der rækker udover virksomhedens egen værdikæde.

Klimaskovfondens administrerende direktør, Poul Erik Lauridsen, er begejstret over samarbejdet:

”Vi forventer, at flere af de danske SBTi net-zero virksomheder vil benytte en one-stop-shop model, når de skal investere i en BVCM-portefølje, og der syntes vi at Klimate har en spændende løsning, vi gerne vil teste af sammen med dem”, fortæller han.

- lhs

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle