Klimaaktivisterne taber slaget – men vinder krigen?

Tre år efter ”historisk klimadom” fortsætter det juridiske slagsmål i Holland mellem olieselskabet Shell og klimaforkæmpere.

15.11.2024

CSR.dk

I 2021 blev oliegiganten Shell dømt i en sag ført af Friends of The Earth på vegne af 17.000 hollandske borgere. Dommen pålagde Shell at reducere sine CO2-udledninger med 45 procent i forhold til 2019-niveauet. Den blev betragtet som historisk, men tirsdag blev den omstødt af en appeldomstol i Haag.

Appeldomstolen stadfæstede, at Shell har et ansvar for at mindske sine udledninger, men afviste at fastsætte konkrete reduktionsmål. 

Shells administrerende direktør Wael Sawan udtrykte tilfredshed til Politiken: ”Vi er meget glade for rettens afgørelse,” og understregede selskabets mål om at blive CO2-neutral i 2050. 

Kritikken fra klimaaktivister har dog ikke ladet vente på sig.Ifølge Frederik Sandby, som står i spidsen for Klimabevægelsen i Danmark, er Shells grønne omstilling ”greenwashing i fuldt flor” og påpeger til Politiken, at selskabet stadig investerer massivt i olieproduktion.

Håbet lever videre

Trods nederlaget ser aktivister fortsat retssager som en vigtig vej til klimahandling.

”Dommeren bekræftede, at Shell har et ansvar for at reducere CO2-udledninger, men afviste at afgøre, hvor mange procent CO2 de skal skære ned. Det er et vigtigt skridt, fordi det understreger retten til beskyttelse mod farlige klimaforandringer,” siger Nine de Pater fra Friends of The Earth.

Hun fremhæver også, at sagerne skaber debat om, hvem der har ansvar for at skabe klimaforandringer, men at dommen viser, det juridiske ikke kan stå alene.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense