Klima- og biodiversitetskrisen kan vendes, viser rapport

Genetablering og bevaring af naturområder særligt i de tropiske egne kan have en markant positiv indvirkning på både klimaforandringer og tab af biodiversitet.

20.10.2020

CSR.dk

Op imod en million plante- og dyrearter risikerer at uddø indenfor kort tid. Det skriver DR.

Ifølge en ny rapport vil en genetablering af bare 15 procent af naturområder kunne bidrage til en 60 procent reduktion i tab af biodiversitet. Samtidig skal vi naturligvis stoppe med at ødelægge nye naturområder.

Som en positiv sideeffekt vil op imod en tredjedel af verdens CO2 blive suget op i de genetablerede naturområder.

Den presserende klimakrise bunder primært i de enorme mængder menneskeskabte drivhusgasser, der er blevet lukket ud i atmosfæren siden industrialiseringen, som primært stammer fra fossile brændstoffer.

En del af årsagen skal også findes i skovrydning, da færre træer som bekendt opfanger mindre mængder CO2. Vi har igennem de sidste mere end 100 år nedlagt naturområder til fordel for veje, byer og landbrug, som ikke alene har bidraget til klimaforandringerne, men også har betydet tab af biodiversitet. 

Læs også: Din næste strategi skal handle om biodiversitet

Særligt i de tropiske dele af verden vil en genetablering af naturområder have stor betydning, f.eks. genetablering af regnskov, hvor biodiversiteten er højere end på vores egne breddegrader.

Ifølge Carsten Rahbek, professor og direktør for Center for Makroøkologi, Evolution og Klima på Københavns Universitet ligger ansvaret dog i høj grad alligevel hos os selv, da de fattigere lande ofte netop ødelægger naturområder for at levere fødevarer og forbrugsgoder til den vestlige verden.

”Vi kan altså ikke give de fattigere lande i troperne ansvaret for at vende udviklingen. Vi skal også i gang i Danmark. Især ville det være effektivt, hvis vi genetablerer vådområder. Og så bør vi se at få noget mere vild skov, som vi i dag har mindre end én procent af herhjemme. Skov, der ikke er produktionsskov til fældning, burde vi få mere af. Det er nødvendigt, at vi indser, at vi er nødt til at give naturen mere plads," afslutter Carsten Rahbek.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online