Klima-ballade blandt investorer

Amerikanske storbanker trækker sig, men andre udsender støtteerklæring til det globale investorinitiativ Climate Action 100+.

Foto: 123rf.com

29.05.2024

CSR.dk

En bred kreds af danske og internationale investorer tilkendegiver nu, at de fortsat bakker op om det globale investorinitiativ Climate Action 100+. Det sker med en støtteerklæring, som foreløbig 44 såkaldte asset owners som f.eks. pensionsselskaber med i alt ca. 32.000 mia. kr. under forvaltning netop har skrevet under på. Heriblandt syv danske.

Climate Action 100+ er en af arenaerne, som værdikampen om klimaet udspiller sig på. Den ses stærkest i USA, men har også stigende betydning i f.eks. EU, når ny lovgivning knyttet til Green Deal skal vedtages og i forbindelse med det forestående valg til EU-parlamentet, hvor et mere konservativt parlament kan komme til at træde på bremsen ift. bæredygtighedsinitiativer.

Baggrunden for støtteerklæringen er, at de store amerikanske kapitalforvaltere JP Morgan Asset Management, State Street Global Advisors og PIMCO har trukket sig fra Climate Action 100+, mens verdens største kapitalforvalter Blackrock har skåret ned på sit engagement i initiativet.

Investorer skal blive ved forhandlingsbordet

Clima Action 100+ er – på vegne af investorerne - løbende i dialog med 170 af verdens mest CO2-udledende virksomheder omkring klimaforbedringer. Og i erklæringen peger investorerne bl.a. på, at initiativet er en effektiv vej for investorerne til at adressere den investeringsmæssige risiko, som klimaforandringerne udgør.

”Der er i den grad brug for, at vi som investorer løfter vores del af opgaven ift. at løse udfordringerne med globale klimaforandringer. I den forbindelse er det helt afgørende, at vi via aktivt ejerskab lægger pres på de mest klimabelastende virksomheder for at få dem til at tage skridt i en grønne retning. Og her har initiativer som f.eks. Climate Action 100+, hvor investorer slutter sig sammen og går i dialog med virksomhederne, vist sig som et effektivt redskab, som kan gøre en reel forskel,” siger Jacob Ehlerth Jørgensen, Head of ESG i Sampension, som er medunderskriver på erklæringen.

Han peger på, at Climate Action 100+ i de seneste fem år har haft fokus på at få virksomhederne til bl.a. at sætte klimamål. Og nu har 75 pct. af virksomhederne sat ”net zero”-mål. De næste syv år vil fokus være på den konkrete implementering af klimaplaner mv.

Initiativtagerne til støtteerklæringen er en række amerikanske asset owners som bl.a. Wespath Benefits and Investments, California Public Employees' Retirement System (CalPERS) og California State Teachers’ Retirement System (CalSTRS).

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Etisk Handel Danmark
Webinar
Launch of Responsible Procurement of Solar Panels Guide – Webinar

This webinar, hosted by the ethical trading initiatives of Sweden, Norway and Denmark launches a guide for responsible procurement of solar panels in light of the risks of forced labour in the supply chain.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Revised ESRS standards: What do they mean in practice?

The revised ESRS Delegated Act introduces significant simplifications to sustainability reporting requirements. In this webinar, we will provide an overview of the key changes and explore what they mean in practice for companies preparing for CSRD and ESRS-aligned reporting.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online