Klima-ballade blandt investorer

Amerikanske storbanker trækker sig, men andre udsender støtteerklæring til det globale investorinitiativ Climate Action 100+.

Foto: 123rf.com

29.05.2024

CSR.dk

En bred kreds af danske og internationale investorer tilkendegiver nu, at de fortsat bakker op om det globale investorinitiativ Climate Action 100+. Det sker med en støtteerklæring, som foreløbig 44 såkaldte asset owners som f.eks. pensionsselskaber med i alt ca. 32.000 mia. kr. under forvaltning netop har skrevet under på. Heriblandt syv danske.

Climate Action 100+ er en af arenaerne, som værdikampen om klimaet udspiller sig på. Den ses stærkest i USA, men har også stigende betydning i f.eks. EU, når ny lovgivning knyttet til Green Deal skal vedtages og i forbindelse med det forestående valg til EU-parlamentet, hvor et mere konservativt parlament kan komme til at træde på bremsen ift. bæredygtighedsinitiativer.

Baggrunden for støtteerklæringen er, at de store amerikanske kapitalforvaltere JP Morgan Asset Management, State Street Global Advisors og PIMCO har trukket sig fra Climate Action 100+, mens verdens største kapitalforvalter Blackrock har skåret ned på sit engagement i initiativet.

Investorer skal blive ved forhandlingsbordet

Clima Action 100+ er – på vegne af investorerne - løbende i dialog med 170 af verdens mest CO2-udledende virksomheder omkring klimaforbedringer. Og i erklæringen peger investorerne bl.a. på, at initiativet er en effektiv vej for investorerne til at adressere den investeringsmæssige risiko, som klimaforandringerne udgør.

”Der er i den grad brug for, at vi som investorer løfter vores del af opgaven ift. at løse udfordringerne med globale klimaforandringer. I den forbindelse er det helt afgørende, at vi via aktivt ejerskab lægger pres på de mest klimabelastende virksomheder for at få dem til at tage skridt i en grønne retning. Og her har initiativer som f.eks. Climate Action 100+, hvor investorer slutter sig sammen og går i dialog med virksomhederne, vist sig som et effektivt redskab, som kan gøre en reel forskel,” siger Jacob Ehlerth Jørgensen, Head of ESG i Sampension, som er medunderskriver på erklæringen.

Han peger på, at Climate Action 100+ i de seneste fem år har haft fokus på at få virksomhederne til bl.a. at sætte klimamål. Og nu har 75 pct. af virksomhederne sat ”net zero”-mål. De næste syv år vil fokus være på den konkrete implementering af klimaplaner mv.

Initiativtagerne til støtteerklæringen er en række amerikanske asset owners som bl.a. Wespath Benefits and Investments, California Public Employees' Retirement System (CalPERS) og California State Teachers’ Retirement System (CalSTRS).

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online