Kina vil være CO2-neutral i 2060

Den kærkomne men uventede melding om klimaneutralitet kom fra Kinas præsident Xi Jinping ved FN’s generalforsamling tirsdag aften, og skaber bred begejstring iblandt førende klimaeksperter.

23.09.2020

Mie Tingsager og Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Kina er verdens absolut største udleder af CO2, der sammenlagt udleder flere drivhusgasser end USA og EU tilsammen. Meldingen om, at landet ønsker at være klimaneutral i 2060, præsenterede Kinas præsident Xi Jinping tirsdag aften i en videotale ved FN’s generalforsamling. Det skriver DR Nyheder.

Det er et væsentlig skridt i at begrænse verdens samlede CO2-udledninger og for det internationale samarbejde. MIT management professor, John Sterman, vurderer, at Kinas mål vil kunne forhindre op imod 0,5 graders stigning i det globale temperaturniveau. Kinas plan kan derfor blive en vigtig brik i at opnå Parisaftalens mål om maksimalt 1,5 – 2 graders stigning sammenlignet med niveauet før industrialiseringen.

Analytikere peger på at Kina ser muligheder i en international lederrolle i gennem den klima-politik, som USA pt. ikke leverer på. Jarl Krausing mener, at kineserne derudover øjner en mulighed for at tjene penge.

”Man ser muligheder i at udvikle en moderne grøn økonomi, også med henblik på eksport af moderne grønne teknologier”, siger han.

Xi Jinping kom ikke med konkrete mål og årstal for deres klimaindsats. CSR.dk har spurgt uafhængig klimaekspert, John Kornerup Bang, om han kan pege på noget af det, Kinas nye målsætning kan betyde for markedet for klimaløsninger.

"Der er nogle sektorer, som kommer til at udvikle sig med meget større hast, efter Kinas nye melding. F.eks. er det svært at forestille sig, at Kinas plan ikke indeholder et massivt sats på el- og brintbiler, så der bliver en efterspørgsel, der kan finansiere udviklingen af infrastruktur. De vil også skulle investere endnu mere i vind og solenergi, og realistisk set vil der nok stadig være kul i deres energimix, og det vil betyde, at markedet for og udviklingen af teknologier til at indfange og lagre CO2 får et kæmpe boost. Ligesom der vil blive plantet virkelig mange træer."

Eksperterne er begejstrede
Chefen for FN's Klimasekretariat, Patricia Espinosa, kalder nyheden fantastisk, Jennifer Morgan fra Greenpeace ser det som ’et vigtigt signal’, som formodentlig vil skabe genklang i andre nationer og den grønne tænketank Concito er også begejstrede. Jarl Krausing, international chef i Concito forventer at reduktionerne primært vil komme fra omlægning til vedvarende energikilder og plantning af skov.

Kina er siden meldingen i nogen grad blevet kritiseret for ikke at fremlægge konkrete planer. New York Times skriver, men at man skal forstå det som et massivt skift på politisk niveau og at forandringer i praksis vil komme senere. Det politiske skifte kan dog næsten ikke undervurderes: 

"Kina har længe argumenteret for, at de som en udviklingsøkonomi ikke burde bære samme del af reduktionsbyrden som udviklede økonomier, hvis udledninger stod på i årtier uden opsyn. Men nu har Kina sat sig for at stille op som rollemodel ved at sætte sig et mål, som passer til et land, der har blikket rettet mod supermagtsstatu," skriver avisen. 

Mere end 60 andre lande har, igen i følge New York Times, forpligtet sig på klimaneutralitet i 2050, som er den tidsfrist forskningen mener er nødvendig for at afværge den værste klimakatastrofe. De er alle ret små lande, sammenlignet med Kina, som i dag producerer 28 procent af verdens udledninger. Samlet står landene med mål om klimaneutralitet - inklusive Kina - for omkring 43 procent af verdens samlede drivhusgasudledninger. Lande med størst udledning, der endnu ikke er at finde på listen, er USA, Indien, Rusland, Iran, Saudi-Arabien og Indonesien.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online