Kina vil suge Danmarks energierfaringer til sig

Kina, der er verdens mest energiforbrugende land, vil trække på de danske erfaringer og kompetencer inden for energieffektivisering. I går indgik Danmark og Kina således en ny samarbejdsaftale på energiområdet.

25.04.2014

CSR.dk

I går aftes underskrev den danske ambassadør i Kina, Friis Arne Petersen, en ny samarbejdsaftale mellem Energistyrelsen og det Nationale Center for Energibesparelser i Kina.

Samarbejdsaftalen skal øge kinesernes fokus på, hvordan man effektivt regulerer energieffektiviseringer - specielt i industrien. Danmark skal også være med til at udvikle og implementere strategier på både nationalt og lokalt niveau.

Læs også: Kinesisk ros til grønne Danmark

Kina har allerede udviklet et virksomhedsprogram med fokus på de tunge industrier som stål, cement og kemikalier, og danske erfaringer kan bidrage til yderligere at sætte skub i udviklingen af en mere energieffektiv sværindustri i Kina.

”Kina er verdens største energiforbruger og CO2-udleder, og der er store muligheder for at nedbringe både energiforbrug og CO2-udledning. I Danmark har vi flere årtiers erfaring med at øge energieffektiviteten – det gælder både inden for industri og på bygningsområdet. Vi har vist, at man kan sikre både økonomisk vækst og en bæredygtig energiudvikling på samme tid”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen.

Læs også: Kina kopierer dansk CO2 neutralt byggeri

Der er stort behov for energieffektiviseringer i Kina. Ifølge Det Internationale Energiagentur er besparelsespotentialet i Kina i 2035 på hele 25 procent af energiforbruget. Fra dansk side vil fokus i den nye aftale også være at udnytte overskudsvarmen fra den tunge industri. Via fjernvarmesystemet kan overskudsvarmen bruges til at opvarme boliger. 

Eksisterende aftaler forlængedes
I forbindelse med underskrivelsesceremonien torsdag aften forlængede Klima-, Energi- og Bygningsministeriet endvidere to eksisterende samarbejdsaftaler med henholdsvis Kinas energiministerium (NEA), og Kinas Ministerium for Bygninger, By- og Landdistriktsudvikling (MoHURD).

Samarbejdsaftalen med NEA fokuserer på, hvordan Kina kan øge andelen af vedvarende energi, mens MoHURD-samarbejdet styrker grøn, energieffektiv byudvikling ved at lægge vægt på bæredygtigt byggeri og fjernvarme. Opførelse af energirigtige bygninger kunne spare store mængder energi. Omkring 15 millioner kinesere flytter til byerne hvert år, og Kina står for 50 pct. af den globale tilvækst i bolig-m2.

Læs også: Danmark og Kina samarbejder om vedvarende energi

”Kina har længe været verdens vækstmotor, men det samtidig også et af verdens mest energiforbrugende lande. Forlængelsen af aftalerne viser, at Kina prioriterer den grønne omstilling højt og ønsker at finde bæredygtige løsninger på de problemer, som den store vækst også har ført med sig. Danmark har de nødvendige tekniske løsninger og erfaring med energiomstilling, som vi kan dele og videreudvikle sammen med Kina. Det kan begge lande drage nytte af”, siger Rasmus Helveg Petersen.

Det dansk-kinesiske energisamarbejde blev etableret i 2005, hvor den første bilaterale aftale om at fremme brugen af vindenergi i Kina blev underskrevet.

- JDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom