Kina vil suge Danmarks energierfaringer til sig

Kina, der er verdens mest energiforbrugende land, vil trække på de danske erfaringer og kompetencer inden for energieffektivisering. I går indgik Danmark og Kina således en ny samarbejdsaftale på energiområdet.

25.04.2014

CSR.dk

I går aftes underskrev den danske ambassadør i Kina, Friis Arne Petersen, en ny samarbejdsaftale mellem Energistyrelsen og det Nationale Center for Energibesparelser i Kina.

Samarbejdsaftalen skal øge kinesernes fokus på, hvordan man effektivt regulerer energieffektiviseringer - specielt i industrien. Danmark skal også være med til at udvikle og implementere strategier på både nationalt og lokalt niveau.

Læs også: Kinesisk ros til grønne Danmark

Kina har allerede udviklet et virksomhedsprogram med fokus på de tunge industrier som stål, cement og kemikalier, og danske erfaringer kan bidrage til yderligere at sætte skub i udviklingen af en mere energieffektiv sværindustri i Kina.

”Kina er verdens største energiforbruger og CO2-udleder, og der er store muligheder for at nedbringe både energiforbrug og CO2-udledning. I Danmark har vi flere årtiers erfaring med at øge energieffektiviteten – det gælder både inden for industri og på bygningsområdet. Vi har vist, at man kan sikre både økonomisk vækst og en bæredygtig energiudvikling på samme tid”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen.

Læs også: Kina kopierer dansk CO2 neutralt byggeri

Der er stort behov for energieffektiviseringer i Kina. Ifølge Det Internationale Energiagentur er besparelsespotentialet i Kina i 2035 på hele 25 procent af energiforbruget. Fra dansk side vil fokus i den nye aftale også være at udnytte overskudsvarmen fra den tunge industri. Via fjernvarmesystemet kan overskudsvarmen bruges til at opvarme boliger. 

Eksisterende aftaler forlængedes
I forbindelse med underskrivelsesceremonien torsdag aften forlængede Klima-, Energi- og Bygningsministeriet endvidere to eksisterende samarbejdsaftaler med henholdsvis Kinas energiministerium (NEA), og Kinas Ministerium for Bygninger, By- og Landdistriktsudvikling (MoHURD).

Samarbejdsaftalen med NEA fokuserer på, hvordan Kina kan øge andelen af vedvarende energi, mens MoHURD-samarbejdet styrker grøn, energieffektiv byudvikling ved at lægge vægt på bæredygtigt byggeri og fjernvarme. Opførelse af energirigtige bygninger kunne spare store mængder energi. Omkring 15 millioner kinesere flytter til byerne hvert år, og Kina står for 50 pct. af den globale tilvækst i bolig-m2.

Læs også: Danmark og Kina samarbejder om vedvarende energi

”Kina har længe været verdens vækstmotor, men det samtidig også et af verdens mest energiforbrugende lande. Forlængelsen af aftalerne viser, at Kina prioriterer den grønne omstilling højt og ønsker at finde bæredygtige løsninger på de problemer, som den store vækst også har ført med sig. Danmark har de nødvendige tekniske løsninger og erfaring med energiomstilling, som vi kan dele og videreudvikle sammen med Kina. Det kan begge lande drage nytte af”, siger Rasmus Helveg Petersen.

Det dansk-kinesiske energisamarbejde blev etableret i 2005, hvor den første bilaterale aftale om at fremme brugen af vindenergi i Kina blev underskrevet.

- JDN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.10.2026CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

15.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J