Kina skal blive bedre til solvarme

Kineserne er gode til at omdanne solenergi til elektricitet, men i forhold til solvarme halter det asiatiske land efter. Det vil den kinesiske regering lave om på, og her kommer en dansk virksomhed på banen.

Det er planen, at solvarme skal spille en større rolle i fremtidens Kina..

06.06.2016

CSR.dk

Kineserne er klimamæssigt meget ambitiøse og har sat overliggeren højt, når det drejer sig om anvendelse af vedvarende energi.

Kina er eksempelvis blandt de førende til at omdanne solenergi til elektricitet. Dog er det mere op ad bakke, når det kommer til solvarme.

”Varmen er meget billig, fordi den i de store byer typisk kommer fra kraftvarmeværker, hvor det er elproduktion, der er fokus på. Og på den baggrund er det svært for solvarme at konkurrere med varmen fra de kulfyrede værker”, siger klimarådgiver Kaare Sandholt til Børsen.

Læs også: Kinesisk femårsplan kan give danske muligheder

Kaare Sandholt har siden 2012 fungeret som rådgiver for China National Renewable Energy Center, Kinas første nationale center for vedvarende energi. Og han mener, at der er et stort potentiale i at udvikle på området for solenergi.

Dansk samarbejde
I Kina ser regeringen også muligheder i udvikling på området – særligt inden for solvarme. Her kommer den danske virksomhed Arco-Sunmark ind i billedet.

Virksomheden leverer solvarmeløsninger samt –anlæg og vil gerne i fremtiden arbejde sammen med den kinesiske regering om at udnytte solens energi til varme bedre. Potentialet på det kinesiske marked ser nemlig lovende ud. Men det vil tage tid, lyder det.

”Vi prioriterer selvfølgelig vores ressourcer efter, hvor vækstpotentialet er størst. Og det er det så absolut i Kina, selvom det vil tage lang tid at få opbygget markedet for vores storskala-anlæg”, forklarer Torben Sørensen, bestyrelsesformand i Arcun-Sunmark.

Læs også: Grønne aktier boomer i Kina

Ifølge Kaare Sandholt er det en god idé, at Arcun-Sunmark bevæger sig ind på det kinesiske marked.

”Jeg synes, det er uhyre fornuftigt, at Arcon-Sunmark allerede nu positionerer sig på det kinesiske marked. For selvom det vil tage tid, inden vi ser kæmpemæssige solvarmeanlæg på kinesisk grund, gælder det om at komme med tidligt i forløbet”, siger han.

Den kinesiske regering har som overordnet mål, at 15 procent af Kinas energiforbrug i 2020 skal være dækket af ikke-fossile energikilder.

- KLZ

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København