Kina sætter fart på den grønne teknologi

Kina vil sætte turbo på planen om ”Green GDP” for at komme foran Vesten og samtidig dulme social uro over forureningsrelaterede sundhedsproblemer. Det skriver Supplychains.com.

01.07.2009

CSR.dk

Kina vil sætte turbo på planen om ”Green GDP” for at komme foran Vesten og samtidig dulme social uro over forureningsrelaterede sundhedsproblemer. Det skriver Supplychains.com. ”Green GDP” eller Grøn BNP er et indeks over økonomisk vækst hvori miljøfaktorer såsom forurening bliver regnet med. De kinesiske autoriteter vil bruge indekset og en samling direktiver til at reducere forureningen og øge effektiviteten af de statsejede transport-, produktions- og energiskabende virksomheder. Det er meningen, at alle varer og tjenester over det næste årti bliver skabt via de mest miljøvenlige og energieffektive teknologier.
Det betyder, at Kina muligvis vil købe en hel del mere cleantech fra både uden- og indenlandske virksomheder. Amerikanske tjenestemænd inden for branchen forudså sent sidste år, at det kinesiske marked for Grøn BNP kunne nå 186 milliarder dollars i 2010 og 500 milliarder dollars i 2020.
Strategien bag den Grønne BNP er tostrenget. Først skal den give den kinesiske økonomi en langsigtet fordel ved at bruge mindre kul og olie, hvilket skal gøre produktionsomkostningerne mindre. Og derudover skal strategien imødegå forureningsproblemer, som har skabt store sundhedsproblemer og social uro på land og i by.
Omkring 38 procent eller 221,3 milliarder dollars af den 586 milliarder dollars store kinesiske stimuluspakke fra november sidste år er øremærket til cleantech-relaterede initiativer.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online