Kemikalie-indhold i brugte tekstiler kan hæmme genanvendelse

H&M og IKEA har foretaget en undersøgelse, der skal øge viden om kemisk indhold i genanvendte tekstiler og påvirke lovgivningen omkring cirkulær økonomi.

Foto: H&M Group.

08.10.2021

CSR.dk

At tackle tilstedeværelsen af farlige kemikalier i genbrugsmaterialer vil være nøglen til at realisere cirkularitet inden for mode- og tekstilindustrien.

H&M og IKEA er derfor gået sammen i en undersøgelse, der skal kortlægge kemikalie-indholdet i genanvendt tekstil. Fundene skal bruges til at øge viden om kemisk indhold i genanvendte tekstiler og til at påvirke lovgivningen omkring cirkulær økonomi.

For at nå begge virksomheders mål om kun at bruge 100 procent genanvendte eller andre bæredygtige materialer inden 2030 er et vigtigt skridt at finde rene og pålidelige kilder til genanvendte materialer.

Undersøgelsen blev indledt i 2019 og er netop afsluttet. I efteråret 2020 tilsluttede flere virksomheder sig som bidragydere til undersøgelsen, som har gjort udveksling af data og gennemsigtighed på kemiområdet på tværs af branchen mulig.

”Denne undersøgelse har gjort det muligt for os at dele data via en digital platform, skabe gennemsigtighed og vidensdeling samt skabe et faktagrundlag, der understøtter os i at tage vores næste skridt på vores rejse til kun at bruge genanvendte og fornybare materialer”, udtaler Mirjam Luc, projektleder for genbrugstekstiler hos IKEA i Sverige.

I undersøgelsen testede man post-consumer bomuld, uld og polyesteraffald fra forskellige regioner i verden.

I 2,5 procent af tilfældene fandt man uønskede kemikalier, men mindre end 1 procent af tilfældene overskred grænseværdierne på AFIRM’s  liste over forbudte kemikalier. Polyester viste sig at indeholde det største antal uønskede stoffer, hvor uld næsten konsekvent indeholdt et bestemt stof, der overskrider AFIRM’s grænseværdier.

Læs også: Ny banebrydende teknologi kan skille polyester og bomuld ad

”For at opnå fuldt cirkulære og fremtidssikrede produkter skal gamle kemikalier undgås fra start. Kun gennem branchesamarbejde og en gennemsigtig metode til at vurdere kemikalier og materialer, kan vi sikre en kemifri fremtid for tekstilbranchen”, udtaler Linn Farhadi, projektleder for genbrugstekstiler hos H&M Group.

H&M Group og IKEA vil bruge undersøgelsens resultater til at understøtte offentlig politik for at muliggøre brug af genanvendte tekstiler, som er sikre at bruge. Resultaterne vil også blive brugt til at gå ind for at etablere en anerkendt og harmoniseret metode til vurdering af farerne forbundet med de kemikalier, der anvendes i produktionen. Dette sikrer, at modevirksomhederne kan vurdere de bedst tilgængelige kemikalier ud fra et sikkerheds- og genanvendelsesperspektiv. Kemikalier, der hæmmer genanvendelse, bør begrænses.

”Det er dejligt at se virksomheder arbejde sammen om at få øget viden om det kemiske indhold af genanvendte tekstiler. Vi håber, at undersøgelser som disse vil resultere i renere materialestrømme og også motivere lovgivere til at fremskynde arbejdet med udfasning af farlige stoffer i produkterne”, lyder det fra Theresa Kjell, Senior Policy Advisor hos ChemSec.

- MTN

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00