Kemikalie-indhold i brugte tekstiler kan hæmme genanvendelse

H&M og IKEA har foretaget en undersøgelse, der skal øge viden om kemisk indhold i genanvendte tekstiler og påvirke lovgivningen omkring cirkulær økonomi.

Foto: H&M Group.

08.10.2021

CSR.dk

At tackle tilstedeværelsen af farlige kemikalier i genbrugsmaterialer vil være nøglen til at realisere cirkularitet inden for mode- og tekstilindustrien.

H&M og IKEA er derfor gået sammen i en undersøgelse, der skal kortlægge kemikalie-indholdet i genanvendt tekstil. Fundene skal bruges til at øge viden om kemisk indhold i genanvendte tekstiler og til at påvirke lovgivningen omkring cirkulær økonomi.

For at nå begge virksomheders mål om kun at bruge 100 procent genanvendte eller andre bæredygtige materialer inden 2030 er et vigtigt skridt at finde rene og pålidelige kilder til genanvendte materialer.

Undersøgelsen blev indledt i 2019 og er netop afsluttet. I efteråret 2020 tilsluttede flere virksomheder sig som bidragydere til undersøgelsen, som har gjort udveksling af data og gennemsigtighed på kemiområdet på tværs af branchen mulig.

”Denne undersøgelse har gjort det muligt for os at dele data via en digital platform, skabe gennemsigtighed og vidensdeling samt skabe et faktagrundlag, der understøtter os i at tage vores næste skridt på vores rejse til kun at bruge genanvendte og fornybare materialer”, udtaler Mirjam Luc, projektleder for genbrugstekstiler hos IKEA i Sverige.

I undersøgelsen testede man post-consumer bomuld, uld og polyesteraffald fra forskellige regioner i verden.

I 2,5 procent af tilfældene fandt man uønskede kemikalier, men mindre end 1 procent af tilfældene overskred grænseværdierne på AFIRM’s  liste over forbudte kemikalier. Polyester viste sig at indeholde det største antal uønskede stoffer, hvor uld næsten konsekvent indeholdt et bestemt stof, der overskrider AFIRM’s grænseværdier.

Læs også: Ny banebrydende teknologi kan skille polyester og bomuld ad

”For at opnå fuldt cirkulære og fremtidssikrede produkter skal gamle kemikalier undgås fra start. Kun gennem branchesamarbejde og en gennemsigtig metode til at vurdere kemikalier og materialer, kan vi sikre en kemifri fremtid for tekstilbranchen”, udtaler Linn Farhadi, projektleder for genbrugstekstiler hos H&M Group.

H&M Group og IKEA vil bruge undersøgelsens resultater til at understøtte offentlig politik for at muliggøre brug af genanvendte tekstiler, som er sikre at bruge. Resultaterne vil også blive brugt til at gå ind for at etablere en anerkendt og harmoniseret metode til vurdering af farerne forbundet med de kemikalier, der anvendes i produktionen. Dette sikrer, at modevirksomhederne kan vurdere de bedst tilgængelige kemikalier ud fra et sikkerheds- og genanvendelsesperspektiv. Kemikalier, der hæmmer genanvendelse, bør begrænses.

”Det er dejligt at se virksomheder arbejde sammen om at få øget viden om det kemiske indhold af genanvendte tekstiler. Vi håber, at undersøgelser som disse vil resultere i renere materialestrømme og også motivere lovgivere til at fremskynde arbejdet med udfasning af farlige stoffer i produkterne”, lyder det fra Theresa Kjell, Senior Policy Advisor hos ChemSec.

- MTN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.