Kemikalie-indhold i brugte tekstiler kan hæmme genanvendelse

H&M og IKEA har foretaget en undersøgelse, der skal øge viden om kemisk indhold i genanvendte tekstiler og påvirke lovgivningen omkring cirkulær økonomi.

Foto: H&M Group.

08.10.2021

CSR.dk

At tackle tilstedeværelsen af farlige kemikalier i genbrugsmaterialer vil være nøglen til at realisere cirkularitet inden for mode- og tekstilindustrien.

H&M og IKEA er derfor gået sammen i en undersøgelse, der skal kortlægge kemikalie-indholdet i genanvendt tekstil. Fundene skal bruges til at øge viden om kemisk indhold i genanvendte tekstiler og til at påvirke lovgivningen omkring cirkulær økonomi.

For at nå begge virksomheders mål om kun at bruge 100 procent genanvendte eller andre bæredygtige materialer inden 2030 er et vigtigt skridt at finde rene og pålidelige kilder til genanvendte materialer.

Undersøgelsen blev indledt i 2019 og er netop afsluttet. I efteråret 2020 tilsluttede flere virksomheder sig som bidragydere til undersøgelsen, som har gjort udveksling af data og gennemsigtighed på kemiområdet på tværs af branchen mulig.

”Denne undersøgelse har gjort det muligt for os at dele data via en digital platform, skabe gennemsigtighed og vidensdeling samt skabe et faktagrundlag, der understøtter os i at tage vores næste skridt på vores rejse til kun at bruge genanvendte og fornybare materialer”, udtaler Mirjam Luc, projektleder for genbrugstekstiler hos IKEA i Sverige.

I undersøgelsen testede man post-consumer bomuld, uld og polyesteraffald fra forskellige regioner i verden.

I 2,5 procent af tilfældene fandt man uønskede kemikalier, men mindre end 1 procent af tilfældene overskred grænseværdierne på AFIRM’s  liste over forbudte kemikalier. Polyester viste sig at indeholde det største antal uønskede stoffer, hvor uld næsten konsekvent indeholdt et bestemt stof, der overskrider AFIRM’s grænseværdier.

Læs også: Ny banebrydende teknologi kan skille polyester og bomuld ad

”For at opnå fuldt cirkulære og fremtidssikrede produkter skal gamle kemikalier undgås fra start. Kun gennem branchesamarbejde og en gennemsigtig metode til at vurdere kemikalier og materialer, kan vi sikre en kemifri fremtid for tekstilbranchen”, udtaler Linn Farhadi, projektleder for genbrugstekstiler hos H&M Group.

H&M Group og IKEA vil bruge undersøgelsens resultater til at understøtte offentlig politik for at muliggøre brug af genanvendte tekstiler, som er sikre at bruge. Resultaterne vil også blive brugt til at gå ind for at etablere en anerkendt og harmoniseret metode til vurdering af farerne forbundet med de kemikalier, der anvendes i produktionen. Dette sikrer, at modevirksomhederne kan vurdere de bedst tilgængelige kemikalier ud fra et sikkerheds- og genanvendelsesperspektiv. Kemikalier, der hæmmer genanvendelse, bør begrænses.

”Det er dejligt at se virksomheder arbejde sammen om at få øget viden om det kemiske indhold af genanvendte tekstiler. Vi håber, at undersøgelser som disse vil resultere i renere materialestrømme og også motivere lovgivere til at fremskynde arbejdet med udfasning af farlige stoffer i produkterne”, lyder det fra Theresa Kjell, Senior Policy Advisor hos ChemSec.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom