Kemi-regler rammer bredt

Hvis man ikke følger EU’s nye kemikalielovgivning REACH kan det komme til at koste retten til at importere og sælge et produkt for en periode.

27.11.2008

CSR.dk

Hvad er kemikalier og kemiske produkter? Det er et par gode spørgsmål, og kender man ikke svarene, så er det bare med at finde ud af dem nu. For hvis man ikke følger EU’s nye kemikalielovgivning REACH kan det komme til at koste retten til at importere og sælge et produkt for en periode.
Kemikalierne gemmer sig i flere produkter, end vi umiddelbart tror, og derfor advarer Miljøstyrelsen nu de danske virksomheder mod at overse reglerne om registrering af import af kemikalier og kemikalieholdige produkter fra lande udenfor EU.
REACH, der står for registrering, evaluering og autorisering af kemikalier, giver producenter og importører af kemiske og kemiholdige produkter pligt til over de næste ti år at dokumentere, at de kemiske stoffer, der findes på markedet, kan fremstilles uden risiko for mennesker og miljø.
For at smidiggøre arbejdet for alle parter har producenter og importører indtil 1. december til at forhåndsregistrere mellem 30.000 og 40.000 kendte kemiske stoffer hos EU’s kemikalieagentur i Helsinki, ECHA.
Forhåndsregistreringen er en begrænset registrering, der skal lette arbejdet med den egentlige registrering og risikovurdering, som igangsættes fra 2010 og løber frem til 2018.

www.csr.dk/miljo

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle