Kemi-regler rammer bredt

Hvis man ikke følger EU’s nye kemikalielovgivning REACH kan det komme til at koste retten til at importere og sælge et produkt for en periode.

27.11.2008

CSR.dk

Hvad er kemikalier og kemiske produkter? Det er et par gode spørgsmål, og kender man ikke svarene, så er det bare med at finde ud af dem nu. For hvis man ikke følger EU’s nye kemikalielovgivning REACH kan det komme til at koste retten til at importere og sælge et produkt for en periode.
Kemikalierne gemmer sig i flere produkter, end vi umiddelbart tror, og derfor advarer Miljøstyrelsen nu de danske virksomheder mod at overse reglerne om registrering af import af kemikalier og kemikalieholdige produkter fra lande udenfor EU.
REACH, der står for registrering, evaluering og autorisering af kemikalier, giver producenter og importører af kemiske og kemiholdige produkter pligt til over de næste ti år at dokumentere, at de kemiske stoffer, der findes på markedet, kan fremstilles uden risiko for mennesker og miljø.
For at smidiggøre arbejdet for alle parter har producenter og importører indtil 1. december til at forhåndsregistrere mellem 30.000 og 40.000 kendte kemiske stoffer hos EU’s kemikalieagentur i Helsinki, ECHA.
Forhåndsregistreringen er en begrænset registrering, der skal lette arbejdet med den egentlige registrering og risikovurdering, som igangsættes fra 2010 og løber frem til 2018.

www.csr.dk/miljo

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux købt al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup