Kellogg’s vil reducere sit energiforbrug med 20 procent

Kellogg’s vil på globalt plan reducere virksomhedens energi- og vandforbrug, drivhusgasudslip og affald med 15-20...

20.01.2009

CSR.dk

Kellogg’s vil på globalt plan reducere virksomhedens energi- og vandforbrug, drivhusgasudslip og affald med 15-20 procent pr. ton fødevarer, der produceres, inden 2015. Denne målsætning fremgår af Kellogg’s nye globale Corporate Responsibility-rapport. Målsætningen om at reducere virksomhedens indvirkning på miljøet er et led i Kellogg’s fire
indsatsområder, der ud over miljø (environment), omfatter ansvarlig ageren i markedet (marketplace) og på arbejdspladsen (workplace) samt engagement i samfundet (community).

Flemming Sundø, administrerende direktør i Nordisk Kellogg’s, fortæller: ”Vi er bevidste om, at vi som global fødevareproducent medvirker til at præge miljøet, og at vi har en forpligtelse til at se på, hvordan vi kan skabe nye bæredygtige måder at drive vores forretning på.” Hele CR-rapporten kan downloades på www.kelloggcompany.com/CR

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle