Katalysator kan give miljørigtig biobenzin

Ifølge fagbaldet Ingeniøren har det engelske firma Oxford Catalysts udviklet en katalysator, der kan gøre biobrændsler baseret på landbrugsaffald til virkelighed.

22.08.2008

CSR.dk

Ifølge fagbladet Ingeniøren har det engelske firma Oxford Catalysts udviklet en katalysator, der kan gøre biobrændsler baseret på landbrugsaffald til virkelighed.
Katalysatoren skulle mere end ti-doble effekten i den fremstillingsproces, der kaldes Fischer-Tropsch. Ud fra den effektivisering kan der nu blive bygget små, lokale produktionsanlæg, som ifølge Oxford Catalysts er altafgørende for at produktionen af biobrændstof kan blive økonomisk forsvarlig.
"Der skal bruges et ton bioaffald til fremstillingen af 1 tønde (159 liter) biobrændstof, og derfor bliver transportomkostningerne betydelige ved en produktion på et stort, centralt anlæg. En anden betingelse er endnu vigtigere. Ved at producere i små, decentrale anlæg bliver det muligt at bruge overskudsvarmen i processen til fjernvarme. Det kan man ikke i store anlæg, for man kan ikke afsætte så store mængder fjernvarme i et lokalt område. Så det er en afgørende nyhed for andengenerations biobrændsel", fortæller adjunkt Jesper Ahrenfeldt, Risø-DTU, til Ingeniøren.
Ifølge Oxford Catalystser er det potentielle verdensmarked for andengenerations biobrændsel over fire millioner tønder om dagen, og firmaet har underskrevet en hensigtserklæring med et udviklingsfirma, som vil producere den nye katalysator allerede fra i år og derpå øge kapaciteten gradvist, indtil det er muligt at oprette de små, omkostningseffektive produktionsanlæg med en kapacitet på 500-5.000 tønder om dagen.
Oxford Catalysts har i en testperiode på over 1000 timer produceret 4,5 liter biobrændstof om dagen på et demonstrationsanlæg.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle