Katalysator kan give miljørigtig biobenzin

Ifølge fagbaldet Ingeniøren har det engelske firma Oxford Catalysts udviklet en katalysator, der kan gøre biobrændsler baseret på landbrugsaffald til virkelighed.

22.08.2008

CSR.dk

Ifølge fagbladet Ingeniøren har det engelske firma Oxford Catalysts udviklet en katalysator, der kan gøre biobrændsler baseret på landbrugsaffald til virkelighed.
Katalysatoren skulle mere end ti-doble effekten i den fremstillingsproces, der kaldes Fischer-Tropsch. Ud fra den effektivisering kan der nu blive bygget små, lokale produktionsanlæg, som ifølge Oxford Catalysts er altafgørende for at produktionen af biobrændstof kan blive økonomisk forsvarlig.
"Der skal bruges et ton bioaffald til fremstillingen af 1 tønde (159 liter) biobrændstof, og derfor bliver transportomkostningerne betydelige ved en produktion på et stort, centralt anlæg. En anden betingelse er endnu vigtigere. Ved at producere i små, decentrale anlæg bliver det muligt at bruge overskudsvarmen i processen til fjernvarme. Det kan man ikke i store anlæg, for man kan ikke afsætte så store mængder fjernvarme i et lokalt område. Så det er en afgørende nyhed for andengenerations biobrændsel", fortæller adjunkt Jesper Ahrenfeldt, Risø-DTU, til Ingeniøren.
Ifølge Oxford Catalystser er det potentielle verdensmarked for andengenerations biobrændsel over fire millioner tønder om dagen, og firmaet har underskrevet en hensigtserklæring med et udviklingsfirma, som vil producere den nye katalysator allerede fra i år og derpå øge kapaciteten gradvist, indtil det er muligt at oprette de små, omkostningseffektive produktionsanlæg med en kapacitet på 500-5.000 tønder om dagen.
Oxford Catalysts har i en testperiode på over 1000 timer produceret 4,5 liter biobrændstof om dagen på et demonstrationsanlæg.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup