Kan man flyve på spildevand?

En ny metode kan angiveligt omdanne spildevand til biobrændstof for flyvemaskiner.

Foto: Green Power Denmark

18.11.2024

CSR.dk

Forskere og flybranche leder konstant efter nye metoder til at gøre fly-industrien bæredygig.

Eksempelvis annoncerede Wizz Air og biobrændselsvirksomheden Firefly den første fabrik, der kan omdanne menneskelig afføring til biobrændstof til flyvemaskiner.

Det seneste skud på stammen kommer fra amerikanske forskere fra forskningsinstituttet Argonne National Laboratory, der har udviklet et metode, hvor spildevand bruges til at producere bæredygtigt flybrændstof.

De har identificeret en række bakterier i spildevand, som nedbryder organisk materiale. Når dette sker, omdannes spildevandet til råmateriale for biobrændstof.

Fremtidens brændstof

I dag står bæredygtigt flybrændstof kun for omkring 1 procent af det samlede flybrændstof, så udviklingen af metoder til at producere bæredygtigt flybrændstof er derfor afgørende for at nedbringe flysektorens CO2-aftryk.

Flytransporten står på nuværende tidspunkt for omkring 2,5 procent af de globale udledninger, men kan med metoden angiveligt se frem til en 70-procent-reducering af udledninger.

For at indfri reduceringerne forsøger forskerne at udvikle på biobrændsel-teknologien, så den både kan blive bæredygtig og konkurrencedygtig og dække hele flybranchens brændstofsbehov på sigt.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense