Kan grøn kode gøre digitalisering bæredygtig?

Danske forskere vil lede efter strømbesparende kode, så digitalisering kan reducere sit CO2-aftryk.

Grøn kodning gør en forskel for energiforbruget forbundet med de udviklede løsninger. Nu arbejder et dansk projekt hen mod en mærkningsordning. .

25.01.2022

CSR.dk

Hvis vores appetit på at gemme og udveksle data fortsætter, kan verdens it-aktivitet i 2030 kommet til at vokse til op mod 20% af menneskehedens strømforbrug. Og selvom vi ofte ser digitalisering som CO2-besparende, fordi online-møder er mere klimavenlige end de transport-krævende, så udgør it-branchens negative klimaaftryk allerede i dag omkring to procent af verdens samlede udledning af CO2: Et aftryk, der kun ser ud til at vokse med udviklingen af virtuelt liv, kunstig intelligens og kryptovaluta.

Derfor er forskere og virksomheder gået på jagt efter opskriften på klimavenlig kode, så man kan programmere på en måde, der får vores computere til at sluge mindre strøm. 

“World Economic Forum forventer, at vi med digitalisering kan bidrage til at reducere verdens energiforbrug med 15%. Men det hjælper os jo ikke på den lange bane, hvis brugen af data kommer til at koste os endnu mere,” forklarer forsker Bent Thomsen, der er professor MSO ved Institut for Datalogi ved Aalborg Universitet:

“Vi vil gerne på en sober måde finde ud af, hvad der kendetegner energieffektiv software. Så vi kan rådgive it-udviklere i at programmere grønt og hjælpe det offentlige med at købe de mest klimavenlige løsninger.”

Strømbesparende koder
Professor Bent Thomsen er sammen med forskere fra DTU og RUC og en række private partnere som KMD, NNIT og it-huset Edora i gang med at danne sig overblik over, hvad der skal til for at lave et energimærke til grøn software:

“Vi ser på forskellige program-mønstre, og så finder vi mønstre, der er særligt energi-sultne, og andre, der ikke er. Men det er ret kompliceret, for vi kan se, at selve kombinationen af de her mønstre i koden også har betydning for strømforbruget,” forklarer Bent Thomsen, som derfor nu arbejder på at kunne beskrive en energicertificeret udviklingsproces og en målingsmetode, der kan vise, hvor god en software er til at spare strøm.

Hos softwareudvikleren Edora har man allerede set, at kodning gør en forskel for strømforbruget.

“Nu er det andet forskningsprojekt, vi er med i, og allerede under det første lærte vi, at vi kan energioptimere med op mod 30 procent alene ved at fokusere på det i kodefasen,” fortæller Mads Hedegaard, som er direktør i Edora. 

Staten og Kommunernes Indkøbsservice, SKI, understøtter en væsentlig del af det offentlige it-indkøb i dag, og hos SKI bekræfter chef for CSR og bæredygtighed Katrine Pape Huldahl, at man vil se meget positivt på en kommende grøn certificering af software fra it-branchen:

”I SKI oplever en vi stor efterspørgsel på rådgivning om, hvad der er grønt inden for indkøb af software og IT-udvikling. Vi har over et stykke tid været opmærksomme på, at forskere undersøger grøn kodning, og vi ser meget positivt på udviklingen af en certificering, der kan etablere entydige standarder for, hvad der udgør energieffektiv software,” udtaler Katrine Pape Huldahl og fortsætter:

”Når der er en gennemsigtig og entydig standard, kan det offentlige indarbejde kravet i udbuddene, og på den måde fremme den grønne omstilling. Der er ingen tvivl om, at der ligger et stort klimapotentiale inden for digitaliseringen, som vi i SKI meget gerne vil være med til at understøtte”.

Målet er mærkning
Bent Thomsen og hans forskerhold arbejder med jagten på klimavenlige it-løsninger frem til maj 2022, hvor forskere og virksomheder i netværket bag projektet samles til vidensdeling. 

Næste skridt mod et certifikat er, at en standardiseringsorganisation og en større gruppe af toneangivende danske og udenlandske it-virksomheder bliver enige om et regulært certifikat for grøn software. Senest er fire danske datacentre gået sammen om at lave en grøn mærkning af deres strømforbrug, så kunder i dag kan få indsigt i den del af digitaliseringens klimaaftryk.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom