Kaffen gør en forskel

Peter Larsen Kaffe integrerer socialt ansvar og bæredygtighed i sine produkter og løsninger. Et godt eksempel er øko-kaffescooteren Tripl, der på Responsible Business Events viser vejen til god kaffe.

Peter Larsen Kaffe er godt kørende.

17.10.2017

CSR.dk

På konferencen Responsible Business Events om bæredygtighed i events d. 30. oktober – der afholdes som en selvstændig del af den globale Sustainable Brands Copenhagen - præsenterer Peter Larsen Kaffe øko-kaffescooteren Tripl, der er udviklet og produceret i Danmark af Peter Larsen Kaffe selv i samarbejde med energikoncernen EWII og robotteknologivirksomheden Odico.

Læs om dagen her.

”Øko-kaffescooteren er vores bud på næste generation mobile kaffebarer. Vi har udskiftet dieselos og hostende knallertmotorer med fremtidens eldrevne teknologi. Sortimentet er Fairtrade og kaffebaren bærer det økologiske guldmærke for 100% økologi,” fortæller Lars Aaen Thøgersen, udviklings- og kommunikationschef for Peter Larsen Kaffe, og tilføjer: ”Omdrejningspunktet er at forene den gode kaffe og samtidig reducere vores miljømæssige aftryk. Kaffen ristes på vores risteri i Viborg, hvor vi for længst har afskaffet fossile brændstoffer og udelukkende bruger vindenergi fra danske vindmøller.”

Peter Larsen Kaffe har dog allerede i mange år arbejdet med at integrere socialt ansvar og bæredygtighed i virksomheden, fx gennem videreuddannelse af kaffebønderne, så de kan udvide deres produktion markant – kaffeprojektet Kaffe For en Bedre Fremtid fik således over tre år uddannet 5.300 kaffebønder, der bl.a. sikrede deres kaffekooperativ en fremgang i indtjeningen på over 200%.

”Vi vil være danskernes bæredygtige kaffebrand. Men vi har også et ønske om at trække hele kaffebranchen i en mere bæredygtig retning. Det er vores drivkraft og det har det været, siden vi som de første introducerede økologisk og Fairtrade kaffe for danskerne i starten af halvfemserne,” siger Lars Aaen Thøgersen.

En stolt prisvinder - en ydmyg virksomhed
Den stædige indsats er også blevet anerkendt fra mange sider. Fra Fairtrade Mærkets jubilæumspris og årets virksomhed i Viborg til Det Økologiske Guldmærke og en nominering til Dansk Industris Årspris. En variation af priser, der både anerkender virksomhedens bedrifter, men også virker som en fin historik for en ellers ydmyg virksomhed, der egentlig bare med sund fornuft, vilje og hjertet på rette sted taget fat på mange af udfordringerne i Verdensmålene flere år før de blev opfundet eller vedtaget.

”Vi er bestemt ikke i mål endnu, men det er meget inspirerende for os selv, at vi kan se, hvor stor en forskel vi gør for miljøet, kaffebønderne og kvaliteten. Det er klart, at det både giver en stolthed over produktet og blod på tanden for at løse alle disse små og store udfordringer,” fastslår Lars Aaen Thøgersen.

Mød Peter Larsen Kaffe – og prøv smagen selv – på Responsible Business Events 30. oktober, hvor 9 stærke seminarer lærer deltagerne om afholdelse af bæredygtige events og integration af alle aspekter af events i virksomhedens samlede CSR-strategi.

Læs mere om det stjernespækkede program her - eller om Peter Larsen Kaffe her.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense