Kaffen gør en forskel

Peter Larsen Kaffe integrerer socialt ansvar og bæredygtighed i sine produkter og løsninger. Et godt eksempel er øko-kaffescooteren Tripl, der på Responsible Business Events viser vejen til god kaffe.

Peter Larsen Kaffe er godt kørende.

17.10.2017

CSR.dk

På konferencen Responsible Business Events om bæredygtighed i events d. 30. oktober – der afholdes som en selvstændig del af den globale Sustainable Brands Copenhagen - præsenterer Peter Larsen Kaffe øko-kaffescooteren Tripl, der er udviklet og produceret i Danmark af Peter Larsen Kaffe selv i samarbejde med energikoncernen EWII og robotteknologivirksomheden Odico.

Læs om dagen her.

”Øko-kaffescooteren er vores bud på næste generation mobile kaffebarer. Vi har udskiftet dieselos og hostende knallertmotorer med fremtidens eldrevne teknologi. Sortimentet er Fairtrade og kaffebaren bærer det økologiske guldmærke for 100% økologi,” fortæller Lars Aaen Thøgersen, udviklings- og kommunikationschef for Peter Larsen Kaffe, og tilføjer: ”Omdrejningspunktet er at forene den gode kaffe og samtidig reducere vores miljømæssige aftryk. Kaffen ristes på vores risteri i Viborg, hvor vi for længst har afskaffet fossile brændstoffer og udelukkende bruger vindenergi fra danske vindmøller.”

Peter Larsen Kaffe har dog allerede i mange år arbejdet med at integrere socialt ansvar og bæredygtighed i virksomheden, fx gennem videreuddannelse af kaffebønderne, så de kan udvide deres produktion markant – kaffeprojektet Kaffe For en Bedre Fremtid fik således over tre år uddannet 5.300 kaffebønder, der bl.a. sikrede deres kaffekooperativ en fremgang i indtjeningen på over 200%.

”Vi vil være danskernes bæredygtige kaffebrand. Men vi har også et ønske om at trække hele kaffebranchen i en mere bæredygtig retning. Det er vores drivkraft og det har det været, siden vi som de første introducerede økologisk og Fairtrade kaffe for danskerne i starten af halvfemserne,” siger Lars Aaen Thøgersen.

En stolt prisvinder - en ydmyg virksomhed
Den stædige indsats er også blevet anerkendt fra mange sider. Fra Fairtrade Mærkets jubilæumspris og årets virksomhed i Viborg til Det Økologiske Guldmærke og en nominering til Dansk Industris Årspris. En variation af priser, der både anerkender virksomhedens bedrifter, men også virker som en fin historik for en ellers ydmyg virksomhed, der egentlig bare med sund fornuft, vilje og hjertet på rette sted taget fat på mange af udfordringerne i Verdensmålene flere år før de blev opfundet eller vedtaget.

”Vi er bestemt ikke i mål endnu, men det er meget inspirerende for os selv, at vi kan se, hvor stor en forskel vi gør for miljøet, kaffebønderne og kvaliteten. Det er klart, at det både giver en stolthed over produktet og blod på tanden for at løse alle disse små og store udfordringer,” fastslår Lars Aaen Thøgersen.

Mød Peter Larsen Kaffe – og prøv smagen selv – på Responsible Business Events 30. oktober, hvor 9 stærke seminarer lærer deltagerne om afholdelse af bæredygtige events og integration af alle aspekter af events i virksomhedens samlede CSR-strategi.

Læs mere om det stjernespækkede program her - eller om Peter Larsen Kaffe her.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

18.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V