Kaffen er stadig bitter

En ny rapport fra Danwatch undersøger Guatemalas kaffeindustri og afslører alvorlige problemer med ulovligt børnearbejde og tvangsarbejde. DIEH er klar med anbefalinger til handling.

Kaffeproduktionen i Guatemala har store udfordringer, viser rapport fra Danwatch. DIEH har snakket med en stribe danske interessenter for at skabe handling. Foto: Flickr/Andrea Urrea.

12.09.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

I marts i år offentliggjorde medie- og researchcenteret Danwatch en rapport, der under titlen ’Bitter Kaffe’ undersøgte forholdene for arbejderne i Brasiliens kaffeindustri; forhold der ifølge undersøgelsen bød på både gældsslaveri, børnearbejde, livsfarlige pesticider, manglende beskyttelsesudstyr og fravær af arbejdskontrakter.

Læs også: Kaffen skal være grøn: fem initiativer til bæredygtig kaffe

Nu er organisationen så klar med opfølgeren, passende betitlet ’Bitter Kaffe II’, hvor man har rettet fokus mod Guatemala i Mellemamerika. Men selvom landet er et andet – og noget mindre – end Brasilien, så er problemerne langt henad vejen de samme.

”Undersøgelsen viser bl.a., at ulovligt børnearbejde og tegn på tvangsarbejde er udbredt, samt at arbejdere og fagforeningsmedarbejdere, som forsøger at sikre kaffearbejderes rettigheder, risikerer at blive fyret eller udsat for trusler og vold,” som det hedder i rapportens indledning.

Danwatch har selv besøgt en stribe plantager i landet, der er blandt verdens 10 største eksportører på området og producerer noget af verdens bedste kaffe til forbrugere i bl.a. Danmark, det øvrige Europa og USA. Men selvom kaffen her ofte sælges som et luksusprodukt, så er det altså ikke noget, der smitter af på produktionsforholdene i landet, der fra oktober 2015 til juli i år eksporterede ca. 150.000 ton kaffe, ifølge tal fra den internationale kaffeorganisation, ICO.

Ingen overraskelser
At forholdene er som Danwatch dokumenterer i sin undersøgelse, kommer dog ikke bag på direktør for Dansk Initiativ for Etisk Handel (DIEH), Mette Boye.

”Der er ingen overraskelser i det, Danwatch præsenterer; alle i industrien kender til de her forhold, men det er et utrolig komplekst område, som i den grad kalder på løsninger i fællesskab, hvor så mange parter som muligt bliver inddraget. Derfor er det selvfølgelig rigtig godt, at der kommer noget opmærksomhed omkring udfordringen på den her måde”, siger hun.

På den baggrund ønsker DIEH at give sit bidrag til, at der kan ske en forbedring af de forhold, Danwatch omtaler. Derfor samlede organisationen i juni nøgleinteressenter fra den danske branche, herunder BKI foods A/S, Peter Larsen Kaffe, Fairtrade og Farm Mountain, til en rundbordssamtale om produktionsforholdene i kaffeindustrien, med udgangspunkt i Danwatchs marts-rapport.

I sidste uge udgav DIEH så et sammendrag af de forslag til forbedringer, de forskellige aktører diskuterede ved samtalerne. Forslagene kan ses som et eksempel på den tendens, DIEH generelt ser i sektoren.

Læs også: Google donerer til dansk supply chain-projekt

”Der foregår nogle rigtig spændende ting i branchen, eksempelvis i form af det lokale kafferisteri, Coop har etableret i Kenya. Vi ser også, hvordan Aldi og flere andre af de store discountkæder er begyndt at tage mere ansvar for, hvordan deres produkter bliver fremstillet. Der bestemt er meget arbejde at gøre endnu, men der sker noget, og det er meget positivt”, siger Mette Boye.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J