Kaffen er stadig bitter

En ny rapport fra Danwatch undersøger Guatemalas kaffeindustri og afslører alvorlige problemer med ulovligt børnearbejde og tvangsarbejde. DIEH er klar med anbefalinger til handling.

Kaffeproduktionen i Guatemala har store udfordringer, viser rapport fra Danwatch. DIEH har snakket med en stribe danske interessenter for at skabe handling. Foto: Flickr/Andrea Urrea.

12.09.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

I marts i år offentliggjorde medie- og researchcenteret Danwatch en rapport, der under titlen ’Bitter Kaffe’ undersøgte forholdene for arbejderne i Brasiliens kaffeindustri; forhold der ifølge undersøgelsen bød på både gældsslaveri, børnearbejde, livsfarlige pesticider, manglende beskyttelsesudstyr og fravær af arbejdskontrakter.

Læs også: Kaffen skal være grøn: fem initiativer til bæredygtig kaffe

Nu er organisationen så klar med opfølgeren, passende betitlet ’Bitter Kaffe II’, hvor man har rettet fokus mod Guatemala i Mellemamerika. Men selvom landet er et andet – og noget mindre – end Brasilien, så er problemerne langt henad vejen de samme.

”Undersøgelsen viser bl.a., at ulovligt børnearbejde og tegn på tvangsarbejde er udbredt, samt at arbejdere og fagforeningsmedarbejdere, som forsøger at sikre kaffearbejderes rettigheder, risikerer at blive fyret eller udsat for trusler og vold,” som det hedder i rapportens indledning.

Danwatch har selv besøgt en stribe plantager i landet, der er blandt verdens 10 største eksportører på området og producerer noget af verdens bedste kaffe til forbrugere i bl.a. Danmark, det øvrige Europa og USA. Men selvom kaffen her ofte sælges som et luksusprodukt, så er det altså ikke noget, der smitter af på produktionsforholdene i landet, der fra oktober 2015 til juli i år eksporterede ca. 150.000 ton kaffe, ifølge tal fra den internationale kaffeorganisation, ICO.

Ingen overraskelser
At forholdene er som Danwatch dokumenterer i sin undersøgelse, kommer dog ikke bag på direktør for Dansk Initiativ for Etisk Handel (DIEH), Mette Boye.

”Der er ingen overraskelser i det, Danwatch præsenterer; alle i industrien kender til de her forhold, men det er et utrolig komplekst område, som i den grad kalder på løsninger i fællesskab, hvor så mange parter som muligt bliver inddraget. Derfor er det selvfølgelig rigtig godt, at der kommer noget opmærksomhed omkring udfordringen på den her måde”, siger hun.

På den baggrund ønsker DIEH at give sit bidrag til, at der kan ske en forbedring af de forhold, Danwatch omtaler. Derfor samlede organisationen i juni nøgleinteressenter fra den danske branche, herunder BKI foods A/S, Peter Larsen Kaffe, Fairtrade og Farm Mountain, til en rundbordssamtale om produktionsforholdene i kaffeindustrien, med udgangspunkt i Danwatchs marts-rapport.

I sidste uge udgav DIEH så et sammendrag af de forslag til forbedringer, de forskellige aktører diskuterede ved samtalerne. Forslagene kan ses som et eksempel på den tendens, DIEH generelt ser i sektoren.

Læs også: Google donerer til dansk supply chain-projekt

”Der foregår nogle rigtig spændende ting i branchen, eksempelvis i form af det lokale kafferisteri, Coop har etableret i Kenya. Vi ser også, hvordan Aldi og flere andre af de store discountkæder er begyndt at tage mere ansvar for, hvordan deres produkter bliver fremstillet. Der bestemt er meget arbejde at gøre endnu, men der sker noget, og det er meget positivt”, siger Mette Boye.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København