Københavns Kommune når ikke at blive CO2-neutral i 2025

Da Amager Ressourcecenter ikke kan søge statslig støtte til CO2-fangst, når Københavns Kommune ikke sit mål om 70 procents reduktion af CO2-udledningen inden 2025. Klimaanalytiker kalder det ærgerligt og overraskende.

Selv om Københavns Kommune ikke bliver fuldstændig CO2-neutral, vil kommunen stadig have reduceret udledningen med 80 procent fra 2010, siger overborgmester Sophie Hæstorp Andersen. Arkivfoto..

25.08.2022

CSR.dk

Ifølge Københavns overborgmester Sophie Hæstorp Andersen (S) og teknik- og miljøborgmester Line Barfod (EL) når hovedstaden ikke at blive CO2-neutral i 2025.

Det skriver TV 2 Lorry.

Det har særligt været et forhold, der har gjort, at København ikke når målsætningen mener borgmesteren og teknik- og miljøborgmesteren.

Et notat, som TV 2 Lorry er i besiddelse af, viser, at Amager Ressourcecenter (ARC) har opgivet af søge om statslig støtte til et projekt om CO2-fangst.

Læs også: Flere pensionskasser har ikke konkrete klimamål for ejendomsinvesteringer

Og det betyder, at ARC ikke forventer at have et anlæg til formålet inden 2025.

Ifølge Sophie Hæstorp Andersen når hovedstaden dog at reducere udledningen med 80 procent siden 2010.

Problematisk
Hun fortæller samtidig til TV 2 Lorry, at ARC ikke har søgt støtte, fordi centeret ikke opfylder en række kriterier.

Det, mener både overborgmesteren og Line Barfod, er problematisk, da regeringen har baseret sin seneste klimaplan på CO2-fangst.

”Det betyder i praksis, at ARC ikke er med blandt de danske CO2-fangstprojekter, som skal konkurrere om de godt 8 milliarder kroner til Danmarks første fuldskala CO2-fangstprojekt. Det er vi naturligvis ærgerlige over. Vores ambition om at etablere fuldskala CO2-fangst på ARC er intakt. Vi skal nu finde en anden vej til målet, og det arbejde er vi gået i gang med”, siger ARC-direktør Jacob H. Simonsen i en pressemeddelelse.

Line Barfod mener samtidig at regler fra regeringen og Folketinget gør det umuligt for kommunen at indføre en såkaldt trængselsafgift.

Klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) afviser kritikken og påpeger, at andre anlæg har kunne få prækvalifikation.

I stedet mener han, at økonomien i ARC ikke er god nok.

”Konkret kan jeg forstå at ARC været udfordret i forhold til puljens krav om en vis andel af egenkapital. Når staten udbetaler store summer, så er det standard at der også følger visse krav med vedrørende selskabernes økonomi. Det gælder også i dette tilfælde, siger Dan Jørgensen til TV 2 Lorry.

”Rigtig ærgerligt”
Den grønne tænketank ser det som ”rigtig ærgerligt”, at Københavns Kommune ikke kan leve op til sin målsætning.

Læs også: Danmark skal opjustere klimamål, hvis 2030 målsætningen skal lykkes, viser ny beregning

Ifølge Tobias Sørensen, klimaanalytiker hos Concito, er det samtidig overraskende, at ARC ikke mener, centeret lever op til at søge støtte. Derfor, mener han, bør man se kriterierne efter i sømmene og fremrykke et nyt udbud.

”Vi mener, at den pulje, der er til CO2-fangst og -lagring, bør fremrykkes, så der kommer flere udbud hurtigt, så vi får lavere udledninger af CO2 frem mod 2030 og flere af aktører kan få fremrykket deres klimahandling”, siger Tobias Sørensen til Danmarks Radio.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København