Køreplan klar for elbiler

Dansk Elbil Alliance er ude med et nyt udspil for udbredelse af elbiler. Det er blevet til en køreplan frem til 2020 med navnet: Vejen til hurtigere udbredelse af elbiler – E-mobilitet køreplan 2020.

21.11.2012

CSR.dk

Et nyt udspil fra Dansk Elbil Alliance skal bruges til at fokusere kræfterne på de sektorer, der politisk kan sættes i gang allerede i dag, så der kommer flere elbiler ud på vejene.

Dansk Elbil Alliances køreplan for elbilmarkedet i Danmark er udformet i fire trin, som hver især indeholder en række specifikke virkemidler, der skal bidrage til at få flere elbiler på vejene. Den grundlæggende linje i køreplanen er rettidig fokus i rette tid.

”Vi skal sætte ind der, hvor omstillingen mest hensigtsmæssigt kan påvirkes lige nu. Vores køreplan udstikker derfor en klar plan for, hvornår og hvordan vi målretter vores indsats mod udvalgte sektorer og dermed politisk kan sætte ind med de rette virkemidler,” siger Lærke Flader, branchechef i Dansk Elbil Alliance i en pressemeddelelse.

Flere elbiler kan fjerne barrierer
Køreplanen viser, at det især er offentlige og private flåder, pendlere og firmabiler, der skal bane vejen for elbiler og gå forrest og indpasse grønne energieffektive biler
Dansk Elbil Alliance ønsker, at trafikbilledet skal vende inden for de kommende år. 194.000 person- og mindre varebiler blev solgt i 2011. Langt størsteparten af disse var benzin- eller dieseldrevne. Men med de politiske vinde, der blæser i dag og det stadig større fokus på klima og grøn omstilling af energi- og transportsektoren, vil elbiler få en stadig større plads i trafikbilledet, lyder forudsigelsen fra Dansk Elbil Alliance.

”Det sker en effekt i markedet, når flere elbiler kommer ud på vejene. Folk vil lægge mærke til elbilerne i trafikken, og flere får et brugskendskab til elbilen og kan fortælle naboen over hækken, at det er fantastisk at køre elbil. I Norge har man erfaring med, at det især er der, man vil se det store skred i at fjerne folks mentale barriere overfor elbiler,” siger Lærke Flader.

Ifølge Dansk Elbil Alliance kan tre procent af det årlige bilsalg sagtens være elbiler i 2015, og det handler om at målrette de politiske virkemidler mod de offentlige og private flådeejere samt pendlere og firmabiler.

Køreplanen præsenteres i dag på Dansk Elbil Alliances årsmøde med deltagelse af klima-, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard, og hand out til køreplanen kan findes på Dansk Elbil Alliances hjemmeside: www.danskelbilalliance.dk

-KH

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online