Københavns Universitet skærer en femtedel af energiforbruget

Over en fjerdedel af CO2-udledningerne og en femtedel af energiforbruget på Københavns Universitet er skåret væk siden 2006. Det skyldes investeringer i energibesparende løsninger, men universitetet stiler mod flere bæredygtige løsninger.

Grøn tagterrasse på Det Humanistiske Fakultet på Københavns Universitet, hvor der er lavet grønne tage med beplantning. Foto: Københavns Universitet..

08.05.2014

CSR.dk

Københavns Universitet har skåret ca. 29 procent af sin CO2-udledning per medarbejder i forhold til 2006. Foto: Københavns Universitet.

Siden 2006 har Københavns Univer-sitet sænket sit energiforbrug per medarbejder med 20,4 procent. Foto: Københavns Universitet.

Tilbage i 2008 satte Københavns Universitet sig for at reducere sin CO2-udledning og energiforbrug med 20 procent per medarbejder og studerende inden udgangen af 2013.

Universitets grønne regnskab, der netop er udkommet, viser at to mål nu er nået. Universitetet har skåret 28,8 procent af sin CO2-udledning og 20,4 procent af sit energiforbrug per medarbejder og studerende i forhold til 2006-niveau. 

”Vi har nået vores mål, som var meget ambitiøse, da vi vedtog dem i 2008. Resultaterne betyder, at vi kan være et godt eksempel og vise, at det kan lade sig gøre at reducere både CO2-udledning og energiforbrug markant. Det er vores ansvar som universitet og som en af Københavns største arbejdspladser. Og så giver det endda god mening økonomisk", siger Thomas Bjørnholm, prorektor for forskning og innovation på Københavns Universitet.

Læs også: 21 initiativer skal nedbringe energiforbruget

Resultatet skyldes først og fremmest universitets massive investeringer i energibesparende løsninger og tekniske projekter, som står for omkring 69 procent af energibesparelserne.

Hertil kommer en forbedret energistyring på universitetet, som står for omkring 18 procent af besparelserne. De resterende 13 procent skyldes mere energirigtig adfærd blandt universitetets medarbejdere og studerende. 

Sparer 35 millioner om året
”Beregninger fra det grønne regnskab viser, at det sænkede energiforbrug i sig selv medfører en årlig besparelse på cirka 35 millioner kroner, når alle de igangsatte projekter er færdige i løbet af 2014-2015. Besparelserne går til forskning og uddannelse på de fakulteter, hvor energien er sparet”, siger Thomas Bjørnholm. 

Ledelsen er nu i gang med at sætte nye mål, der kommer til at indeholde endnu mere ambitiøse målsætninger for energi- og CO2-reduktioner. 

Læs også: Industrigiganter lancerer nyt koncept for energirenovering

Universitetet vil blandt andet sætte mål for ressourceforbrug og kemikaliebrug samt øge muligheden for at bruge universitetet selv som forsøgslaboratorium for bæredygtige løsninger. 

Universitetets bestyrelse forventes at vedtage de nye mål i løbet af 2014.

Se det samlede grønne regnskab for Københavns Universitet her.

-TK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams