Københavns Lufthavn har installeret stort solcelleanlæg

Københavns Lufthavn har installeret et 750 kvadratmeter stort solcelleanlæg. Anlægget skal forsyne lufthavnen med bæredygtig energi.

Solcelleanlægget forventes årligt at producere 105.000 kWh, svarende til 0,2 procent af lufthavnens årlige elforbrug. Foto: Københavns Lufthavn..

03.10.2014

CSR.dk

Anlægget, der blev indviet i slutningen af september, forventes at producere 105.000 kWh, hvilket svarer til 0,2 procent af lufthavnens årlige elforbrug.

”Vi har en målsætning om at udbygge lufthavnen CO2-neutralt. Vi ruster os til at kunne servicere 40 millioner passagerer årligt, men vi skal vokse ansvarligt. Selvom vi udvider vores bygninger, og der kommer flere passagerer, må vores energiforbrug ikke stige. Vi har faktisk forpligtet os til at reducere CO2-udledningen per passager fra 1,4 kilo CO2 i 2012 til højst 1,0 kilo i 2020”, sagde Inger Sturm, miljøchef i Københavns Lufthavn, da solcelleanlægget blev indviet.

Siden solcelleanlægget blev tilsluttet i slutningen af juni, har det produceret omkring 45.000 kWh.

Læs også: 21 initiativer skal nedbringe energiforbruget

Anlægget er placeret på taget af teknikergården på lufthavnens lukkede område i Maglebylille.

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle