Københavner-kollegie skal gøres grønt

320 kollegielejligheder skal energioptimeres. Udover en sekscifret årlig besparelse skal kollegianerne også konkurrere på affaldssortering og madspild.

Kollegianerne skal ikke blot energioptimere deres boliger. De skal også dyste på bæredygtighed. Foto: Designkommunikation.dk..

14.09.2015

CSR.dk

Otto Mønsteds Kollegium i Valby, København, skal energioptimeres og gøres mere bæredygtigt. Og det er ikke kun godt for miljøet, for de studerende kan også se frem til en klækkelig besparelse, når el- og varmeregningerne rammer postkasserne.

Læs også: Københavnere udleder 40 procent mindre CO2

Kollegianerne er allerede nu ved at installere den intelligente energimåling, så forbruget konstant følges og visualiseres på kollegiets lejligheder og fællesarealer. Det gør de i samarbejde med administratoren af almene boliger, KAB, og energispecialisten Schneider Electric 

”Projektet er et studie i, hvordan brugerdrevet energioptimering kan være med til at sikre en vedvarende adfærdsændring, hvor bæredygtige tiltag bliver en integreret og naturlig del af hverdagen. Potentialet for aktiv energiadfærd i almene boliger er enormt stort, så derfor er det et ekstremt spændende projekt”, forklarer proceskonsulent Benjamin Friis, der er hyret af KAB til at lede den bæredygtige transformation på kollegiet. 

Selvom de endelige målsætninger endnu er ukendte, forventes det, at kollegianerenes elforbrug vil falde med 7 procent og varmeforbruget med 10 procent. Hvis den prognose holder stik, kan beboerne i de 320 lejligheder med tilhørende 20 fælleskøkkener, se frem til en besparelse på 160.000 kr. om året.  

Ifølge Schneider Electric er der tale om en banebrydende test af måling til privatforbrug.

”Systemet er udviklet til private forbrugere og gør det nemt at måle og visualisere sit energiforbrug, så man altid kan følge med og regulere sin adfærd. Det er første gang, vi tester det i så stort omfang i Danmark, så vi glæder os som producent meget til at opleve, hvordan beboerne bruger det i hverdagen”, forklarer produktchef i Schneider Electric Danmark, Jesper Plass.

Læs også: Dansk madspilds-reduktion vækker opsigt i USA

Foruden energioptimeringen er der også et konkurrenceelement, hvor de 20 fælleskøkkener skal kæmpe indbyrdes om at sikre de største energibesparelser og en vedvarende bæredygtig forandring på kollegiet. 

Der er derfor sat fokus på minimering af madspild og kildesortering, som også skal medvirke til at sætte fokus på bæredygtighed. Dermed håber KAB på, der bliver sat fokus på adfærdsændring gennem hele livet. 

"Det er fantastisk, at de hygger sig med at sætte systemet op på kollegiet, så de får et hurtigt indblik i, at det rent faktisk virker og er nemt at håndtere. Det er vigtigt, at vi i projektgruppen får skabt den fællesskabsfølelse, som er kernen i de langvarige adfærdsændringer, der kan betyder enorme energibesparelser for en ejendomsadministrator som KAB”, siger Benjamin Friis.

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J