København skærper miljøzone, men møder kritik

Som en del af de netop afsluttede budgetforhandlinger har Københavns Kommune afsat knap 25 mio. kr. til bl.a. information om den skærpede miljøzone, der træder i kraft d. 1/7 2020. DI Transport mener dog, at de nye regler, der er baseret på lastbilens registreringsdato, rammer skævt.

Reglerne for de lastbiler, der vil køre ind i Københavns miljøzone, bliver skrappere fra den 1. juli 2020. Stramningen rammer dog skævt, mener DI Transport..

18.10.2019

CSR.dk

I de netop afsluttede forhandlinger for Budget 2020 har Københavns Kommune afsat 24,6 mio. kr. til skiltning og information om byens miljøzone samt montering og drift af partikelfiltre på kommunens egne køretøjer, ligesom man vil stille skærpede krav til leverandørers køretøjer i kommunens indkøb.

Skærpelsen er en del af kommunens målsætning om at blive verdens første CO2-neutrale hovedstad, der også omfatter gratis gadeparkering til elbiler, mens prisen på parkering og prisen på beboerlicenser bliver sat op til op mod 4.000 kr. om året for de mest forurenende biler.

Konkret vil Københavns Kommune forhindre de mest forurenende varebiler og lastbiler i at køre i byen ved lukke de ældste af slagsen ude. Fra d. 1. juli er det således lastbilens registreringsdato, der er afgørende, så lastbiler indregistreret før 1. oktober 2009 skal have eftermonteret et partikelfilter for at få lov til at køre ind i byerne, skriver Lastbilmagasinet.

Skæve regler bør indeholde dispensation
I dag er det køretøjets såkaldte euronorm, dvs. forurening og udledning af partikler, der afgør om det har lov til at køre ind i miljøzonerne, men de nye regler vil føre til forskelsbehandling mellem to ens lastbiler, der udleder det samme, mener DI Transport.

Ifølge de nye regler skal en lastbil, der er indregistreret før 1. oktober 2009, men lever op til Euronorm 5, have påsat et partikelfilter, der koster op omkring 80.000 kr., selvom den forurener ligeså lidt, som en yngre vogn, der lever op til samme norm.

”Vi er positive over for de sundhedsmæssige hensyn bag de nye regler, men det er åbenlyst urimeligt, at reglerne straffer de transportvirksomheder, der har været på forkant med miljøreglerne og købt en miljøvenlig lastbil, før den blev obligatorisk”, siger seniorchefkonsulent i DI Transport Rune Noack til Lastbilmagasinet.

Med regelændringen er tanken at gøre det lettere at kontrollere den enkelte lastbil, fordi en registreringsdato er enklere at tjekke end en euronorm. Fra DI Transports side er man ikke modstander af bedre kontrol, men peger på, at der bør kunne dispenseres i reglerne.

Læs også: Der skal strøm på logistikken – nu!

”Det er et uheldigt signal til transportbranchen. Det har aldrig været intentionen med loven, at den skulle straffe de miljøvenlige virksomheder. Derfor bør bekendtgørelsen indeholde en dispensation for (ældre, red.) lastbiler, der udleder lige så lidt som de lastbiler, der gerne må køre ind i miljøzonerne”, siger Rune Noack.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online