København er trækplaster for bæredygtige mode-begivenheder

I forbindelse med afholdelsen af Copenhagen Fashion Summit i maj har flere store internationale spillere inden for bæredygtig mode- og tekstil valgt også at lægge deres events i den danske hovedstad.

I løbet af maj bliver der fuld knald på de bæredygtige mode-arrangementer i København. Foto: copenhagenmediacenter.com..

21.04.2016

CSR.dk

Når verdens største begivenhed for bæredygtig mode, Copenhagen Fashion Summit, finder sted om få uger, vil den ikke stå alene. Flere internationale organisationer og virksomheder har nemlig valgt at lægge deres årlige topmøder og begivenheder i København i samme uge. Det gælder blandt andet Sustainable Apparel Coalition (SAC) og Planet Textiles.

Læs også: Modebranchens nye bæredygtighedsværktøj - galt eller genialt?

Og det er en stor fordel, at så mange store begivenheder finder sted i samme by, lyder det fra SAC’s administrerende direktør Jason Kibbey.

”At så mange store og vigtige internationale modebegivenheder som Copenhagen Fashion Summit samt Planet Textiles’ og Sustainable Apparel Coalitions årsmøder samles på et sted øger bevågenheden på bæredygtig mode, og vores fælles budskab kan derfor nå meget længere og bredere ud. Og lige København er det ideelle sted at lægge samtlige events, da Copenhagen Fashion Summit allerede er så veletableret og tiltrækker så mange gæster”, siger Jason Kibbey.

Forskellige begivenheder
I løbet af ugen bliver der fuld knald på de bæredygtige arrangementer. SAC, der er verdens største sammenslutning inden for bæredygtig mode, skyder ugen i gang med deres årlige Full Membership Meeting fra 9.-10. maj i DR Koncerthuset. På årsmødet, som afholdes af sammenslutningens medstiftere H&M i samarbejde med Danish Fashion Institute, Bestseller og IC Group, vil branchens bæredygtighedsværktøj Higg-indekset blive diskuteret. Blandt deltagerne er store internationale modehuse som Nike, Burberry og Marc Jacobs .

Den 9.-12. maj finder Youth Fashion Summit sted for tredje gang. Her samles 100 særligt udvalgte studerende fra hele verden for at give deres bud på en bæredygtig modebranche. Den 11. maj afholdes den første udgave af Educators Summit, som inviterer undervisere fra hele verden til et møde, hvor der skal udveksles idéer om integrationen af bæredygtighed i undervisningen.

Læs også: H&M og M.I.A. sammen i den gode genbrugssags tjeneste

Og der er endnu flere bæredygtige arrangementer på programmet. Nedenfor kan du få et overblik over dem:  

9.-10. maj: Sustainable Apparel Coalition Full Membership Meeting
9.-12. maj: Youth Fashion Summit
11. maj: Planet Textiles 2016 - The Sustainable Textile Summit
11. maj: Educators Summit
11. maj: Manufacture Scandinavia
11. maj: Seminar om bæredygtig svensk mode ved den svenske ambassade
12. maj: Copenhagen Fashion Summit
12.-13. maj: Fabric of Change Exchange
12. maj: Better Work møde
12.-13. maj: The Zero Discharge of Hazardous Chemicals (ZDHC) Programme møde
13. maj: Møde om europæisk moderåd

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online