København er trækplaster for bæredygtige mode-begivenheder

I forbindelse med afholdelsen af Copenhagen Fashion Summit i maj har flere store internationale spillere inden for bæredygtig mode- og tekstil valgt også at lægge deres events i den danske hovedstad.

I løbet af maj bliver der fuld knald på de bæredygtige mode-arrangementer i København. Foto: copenhagenmediacenter.com..

21.04.2016

CSR.dk

Når verdens største begivenhed for bæredygtig mode, Copenhagen Fashion Summit, finder sted om få uger, vil den ikke stå alene. Flere internationale organisationer og virksomheder har nemlig valgt at lægge deres årlige topmøder og begivenheder i København i samme uge. Det gælder blandt andet Sustainable Apparel Coalition (SAC) og Planet Textiles.

Læs også: Modebranchens nye bæredygtighedsværktøj - galt eller genialt?

Og det er en stor fordel, at så mange store begivenheder finder sted i samme by, lyder det fra SAC’s administrerende direktør Jason Kibbey.

”At så mange store og vigtige internationale modebegivenheder som Copenhagen Fashion Summit samt Planet Textiles’ og Sustainable Apparel Coalitions årsmøder samles på et sted øger bevågenheden på bæredygtig mode, og vores fælles budskab kan derfor nå meget længere og bredere ud. Og lige København er det ideelle sted at lægge samtlige events, da Copenhagen Fashion Summit allerede er så veletableret og tiltrækker så mange gæster”, siger Jason Kibbey.

Forskellige begivenheder
I løbet af ugen bliver der fuld knald på de bæredygtige arrangementer. SAC, der er verdens største sammenslutning inden for bæredygtig mode, skyder ugen i gang med deres årlige Full Membership Meeting fra 9.-10. maj i DR Koncerthuset. På årsmødet, som afholdes af sammenslutningens medstiftere H&M i samarbejde med Danish Fashion Institute, Bestseller og IC Group, vil branchens bæredygtighedsværktøj Higg-indekset blive diskuteret. Blandt deltagerne er store internationale modehuse som Nike, Burberry og Marc Jacobs .

Den 9.-12. maj finder Youth Fashion Summit sted for tredje gang. Her samles 100 særligt udvalgte studerende fra hele verden for at give deres bud på en bæredygtig modebranche. Den 11. maj afholdes den første udgave af Educators Summit, som inviterer undervisere fra hele verden til et møde, hvor der skal udveksles idéer om integrationen af bæredygtighed i undervisningen.

Læs også: H&M og M.I.A. sammen i den gode genbrugssags tjeneste

Og der er endnu flere bæredygtige arrangementer på programmet. Nedenfor kan du få et overblik over dem:  

9.-10. maj: Sustainable Apparel Coalition Full Membership Meeting
9.-12. maj: Youth Fashion Summit
11. maj: Planet Textiles 2016 - The Sustainable Textile Summit
11. maj: Educators Summit
11. maj: Manufacture Scandinavia
11. maj: Seminar om bæredygtig svensk mode ved den svenske ambassade
12. maj: Copenhagen Fashion Summit
12.-13. maj: Fabric of Change Exchange
12. maj: Better Work møde
12.-13. maj: The Zero Discharge of Hazardous Chemicals (ZDHC) Programme møde
13. maj: Møde om europæisk moderåd

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense