Kæmpe potentiale i de cirkulære indkøb

I går præsenterede Regeringens Advisory Board for Cirkulær Økonomi deres 27 anbefalinger til, hvordan vi i Danmark kan fremme bæredygtighed og ressourceeffektivitet. Vejen dertil går blandt andet igennem en styrkelse af de offentlige grønne indkøb.

08.06.2017

CSR.dk

På vegne af Forum for Bæredygtige Indkøb

Der anvendes hvert år ca. 300 mia. kr. til offentlige indkøb af varer og tjenesteydelser. Det bør fremadrettet ske med tanke på at understøtte et mere ressourceeffektivt og cirkulært samfund. ”Hvis Danmark skal være et foregangsland, så skal vi altså tænke mere cirkulært, også når det offentlige køber ind”, udtaler Advisory Boardets formand, Flemming Besenbacher.

I anbefalingerne om en styrkelse af de offentlige grønne indkøb er der fokus på, at indkøberne i stigende grad skal gøre brug af kriterier, der fremmer cirkulær økonomi. Det er blandt andet brug af livscyklus- og totalomkostningsberegninger samt krav til produkters levetid, adskillelighed, genanvendelsen af råvarer og mulighed for reparation.

Men cirkulær økonomi kan virke som en vanskelig størrelse for udbudskonsulenter og indkøbere at give sig i kast med. I erkendelse af de udfordringer, det kan give for de praktikere, der skal få anbefalingerne til at leve, har Advisory Boardet lagt vægt på en øget formidling og videndeling. Det er derfor en anbefaling, at Forum for Bæredygtige Indkøb sammen med Partnerskab for Offentlige Grønne Indkøb og Udbudsportalens værktøj ”Den Ansvarlige Indkøber” skal styrkes og videreudvikles. Det skal bidrage til at øge fokus på cirkulære indkøb, give kompetenceløft hos indkøbere samt sikre transparens og erfaringsdeling mellem virksomheder og offentlige aktører.

Forum for Bæredygtige Indkøb er allerede i gang med opgaven. Tirsdag d. 27. juni kan du lære mere om cirkulære indkøb, når Forum i samarbejde med KL afholder konference om emnet. Her vil formand for Advisory Boardet Flemming Besenbacher præsentere anbefalingerne, og både Aalborg Kommune og hollandske Venlo fortæller om deres erfaringer med cirkulære udbud. Se programmet og tilmeld dig her – det er gratis.

Læs alle anbefalingerne fra Advisory Board om Cirkulær Økonomi her

Læs mere om de anbefalinger, der knytter sig til de offentlige indkøb her

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Dakofa
Seminar
Storskrald - den nyeste viden

På dagens seminar vil vi dels høre om resultaterne fra Miljøstyrelsens miljøprojekt "Strømlinet indsamling af storskrald - potentialer ved best practice" og dels høste erfaringer fra den virkelige verden.

Dato

27.10.2026

Tid

12:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg