Kæmpe investering i flere ladestandere

Clever investerer sammen med NRGI et trecifret millionbeløb i udbygningen af det offentlige ladenetværk i de større byer og ved landsdækkende motorveje.

Hvis elbiler skal få et gennembrud i Danmark, mener Clever og NRGI, at der skal investeres i flere offentlige ladestandere..

04.02.2020

CSR.dk

E-mobilitetsudbyderen Clever er sammen med det østjyske energiselskab NRGI klar til at investere massivt i infrastrukturen til elbiler.

Målet er at sætte strøm til omkring 500 nye offentlige ladepunkter i år. Disse skal sættes op i flere storbyer og langs udvalgte motorveje.

Læs også: ATP satser på grønne investeringer - eksempelvis batterier til elbiler

I 2019 blev der solgt et rekordstort antal elbiler - fire gange så mange sammenlignet med 2018. I 2020 er der endvidere udsigt til en udvidelse af sortimentet, da der, ifølge bilproducenter og -importører, kommer 35 nye typer af elbiler og plug-in hybridbiler på det danske marked.

Clever og NRGI mener, at der derfor skal en grønnere omstilling af transportsektoren til, hvis det offentlige ladenetværk og elnet skal kunne være klar til den potentielle stigning i antallet af elbiler.

Investeringspuljen er en af flere i Clevers langsigtede investeringsstrategi de kommende år.

Læs også: Volkswagen løfter indsatsen i omstillingen til elbiler

Med en investering på det trecifrede millionbeløb i de 500 offentlige ladepunkter, vil cirka 400 blive etableret i København og på Frederiksberg, 50 i Aarhus og omkring 25 i henholdsvis Odense og Aalborg.

Foruden investeringerne arbejder Clever i øjeblikket på at blive ejer eller medejer af i alt ti nye lynladestationer i og uden for byerne.

-HCL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online